Kraków: międzynarodowa konferencja naukowa przed ŚDM (zapowiedź)

mip, UPJPII, Kraków, 2016-03-30

O idei i rozwoju Światowych Dni Młodzieży będą dyskutować uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego 1 i 2 kwietnia w Krakowie. W spotkaniu wezmą udział m.in. abp Celestino Migliore, kard. Stanisław Ryłko, kard. Stanisław Dziwisz i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podczas pierwszego dnia spotkania w krakowskim Collegium Novum w Krakowie naukowcy m.in. z Włoch, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Australii przypomną genezę powstania idei Światowych Dni Młodzieży, omówią historię i etapy tworzenia się związanych z nimi wydarzeń, wskażą duchowe znaczenie wyjątkowego w skali świata przedsięwzięcia.

Prof. Yago de la Cierva Alverez de Sotomayor przedstawi dziewięć wskazówek dla Krakowa w kontekście komunikacji w wielkich wydarzeniach Kościoła, natomiast kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich przedstawi watykańską perspektywę ŚDM.

Drugiego dnia obrad eksperci z polskich uczelni omówią ŚDM z perspektywy swoich dyscyplin, a więc, historii, pedagogiki, kulturoznawstwa, politologii i stosunków międzynarodowych. Ks. dr Andrzej Draguła z Uniwersytetu Szczecińskiego zastanowi się nad tym, na ile ŚDM jest festiwalem religijnym, zaś ŚDM jako odpowiedź na potrzebę świętowania przedstawi dr Anna Sugier-Szerega z KUL.

Jak czytamy w komunikacie przekazanym KAI, konferencja, której uczestnicy zatrzymają się nad zagadnieniem Światowych Dni Młodzieży, będzie jednym z etapów intelektualnego i duchowego przygotowania do spotkania młodzieży całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Naukowej analizie w Collegium Novum będzie towarzyszyć Msza święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłki odprawiona w bazylice Mariackiej 1 kwietnia o godz. 18.30.

Spotkanie współorganizuje Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook