Orszaki Trzech Króli w diecezji legnickiej

ks.pn, ks.ww, Legnica, 2016-01-06

Orszak Trzech Króli w Legnicy, zorganizowany został przez Diecezjalne Centrum Edukacyjne i Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, we współpracy z niektórymi parafiami legnickimi, już po raz piąty. Zgromadził około 2 tys. uczestników.

Patronat Honorowy w bieżącym roku objęli biskup legnicki oraz prezydent miasta. Podstawową ideą pochodu było radosne świętowanie we wspólnocie, zjawienia się Boga na ziemi w Tajemnicy Wcielenia, ale także integracja mieszkańców Legnicy wokół podstawowych wartości społecznych, które wpisują się w chrześcijańską kulturę i w bogatą historię Legnicy.

Organizatorom zależało także na tym, aby przypomnieć, jaką rolę odgrywa w budowaniu więzi rodzinnej i społecznej świąteczny wypoczynek, który każe popatrzeć na życie osobiste, rodzinne i społeczne, z perspektywy miłości Boga i bliźniego. Nie zabrakło także akcentów promocji Światowych Dni Młodzieży. Wyrazem powyższych idei, były m.in. flagi niesione przez Trzech Mędrców, w role których wcielili się legniccy wolontariusze ŚDM. Jedna z nich była w barwach narodowych, symbolizująca wiarę i trwanie przy wartościach chrześcijańskich od 1050 lat. Druga z nich, była flagą Światowych Dni Młodzieży, a trzecią flaga w barwach Legnicy.

W Orszaku uczestniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, przełożeni i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, orszaki parafialne (z parafii św. Jacka, św. Judy Tadeusza i św. Rodziny) oraz licznie przybyłe rodziny i wierni z innych legnickich parafii.

Po Mszy św. o godz. 13.00 w legnickiej katedrze, Orszak przeszedł ulicami miasta zatrzymując się przy 4 stacjach, przy których inscenizacje, z pomocą katechetów, przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Legnicy, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, młodzież z parafii katedralnej i Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży Diecezji Legnickiej.

Orszak Trzech Króli zakończył się wspólną modlitwą oraz śpiewem kolęd w kościele św. Jana Chrzciciela, w którym duszpasterzami są o. Franciszkanie. Kolędowanie poprowadziła schola parafii franciszkańskiej oraz Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej Sursum Corda.

- Dobrze, że w dzisiejsze święto, przez to wyjście na ulice, jesteśmy takim objawieniem, bo objawienie, to jest wyjście na jaw. Kiedyś było to trudne, dziś, zewnętrznych trudności nie ma żadnych, jeśli zaś są, to są to trudności natury wewnętrznej. Dziękuję wszystkim, że jesteśmy i to, co zewnętrznie zamanifestowaliśmy, przez przejście ulicami naszego miasta, niech się też przekłada na naszą codzienną prawość i jawność życia w Świetle. Bądźmy ludźmi światłości, żyjącymi na jawności, żyjącymi w Świetle Jezusa Chrystusa – mówił biskup Zbigniew Kiernikowski na zakończenie wydarzenia. Słowa podziękowania wypowiedział też pod adresem głównego organizatora, ks. prof. Bogusława Drożdża.

Orszaki Trzech Króli przeszły w ponad 20 miejscowościach diecezji legnickiej. W Zgorzelcu Orszak miał charakter międzynarodowy. Zorganizowany był z udziałem strony niemieckiej z Goerlitz.

Natomiast w Chojnowie uroczystość Objawienia Pańskiego miał szczególny wymiar. Do kościoła pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie wkroczył orszak złożony z uczniów, którzy przynieśli dary i złożyli je przed stajenką betlejemską. A wszystko w ramach akcji pomocy dla potrzebujących mieszkańców Mościsk na Ukrainie.

Po zakończeniu akcji, dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych zapakują prezenty w kartonowe pudła. W połowie lutego konwój z darami ruszy na Ukrainę. Pluszaki, książki, przybory szkolne oraz słodycze otrzymają dzieci z Mościsk, niewielkiego miasteczka leżącego zaledwie 12 km od polskiej granicy. W poprzednich latach dary z Chojnowa trafiły do dzieci na Białorusi.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook