Bp Kiernikowski: bądźmy jak popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka

ww, Legnica, 2016-02-10

„Bądźmy jak ten popiół, z którego Bóg na nowo utworzy nowego człowieka. Przejmijmy jak najwięcej z ducha Jezusa, ducha przebaczenia, ducha wspólnoty, byśmy z radością mogli obchodzić święta Paschalne ” – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski w katedrze legnickiej na rozpoczęcie obchodów Wielkiego Postu.

Eucharystię koncelebrował biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego. Na modlitwie zebrali się wierni, siostry zakonne oraz klerycy.

W homilii biskup legnicki mówił o znaczeniu Wielkiego Postu oraz o symbolice obrzędu posypania głów popiołem. Podkreślił, że Wielki Post jest czasem pokuty i głębszej refleksji nad sobą.

Odnosząc się do czytań mszalnych, zwłaszcza do fragmentu Ewangelii, bp Zbigniew zaznaczył, że wskazane przez Jezusa sposoby przeżycia tego czasu – modlitwa, post i jałmużna, powinny być przeżyte z odpowiednim nastawieniem. „Zarówno w modlitwie, praktykowaniu postu czy jałmużny musimy wystrzegać się tego, by nie stawiać siebie na pierwszym miejscu. Musimy zawsze zwracać się do Ojca, który nas odradza” – mówił. Dodał też, że nie chodzi o to, byśmy to my czuli się ważni, ale by w nas najważniejszy był Bóg.

„Bóg w Jezusie Chrystusie ogołocił się ze wszystkiego dla nas, by nas pojednać z sobą i z innymi, by stworzyć z nas świętą społeczność” – kontynuował bp Kiernikowski. Przypomniał przy tym, że ludzie tworzą różne społeczności, które często występują przeciwko sobie. „W świętej społeczności chodzi o to, by Jezus był wyznacznikiem wszystkiego. Jak przypomina prorok Joel, świętą społeczność tworzy się nie przez zewnętrzne gesty, ale nawrócenie serca” – podkreślił kaznodzieja.

Biskup legnicki zauważył też, że współczesny świat z tym wszystkim, co się w nim obecnie dzieje, woła o Boga, nawet jeśli nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że Go potrzebuje. „Czy my, jako chrześcijanie, dajemy naszym życiem odpowiedź na to wołanie. Czy my jesteśmy odpowiedzią?” – pytał hierarcha.

Kończąc homilię wezwał wszystkich zgromadzonych: „Przyjmując znak posypania głów popiołem, prośmy Boga, byśmy nie wynosili się nad innych, byśmy nie krytykowali, nie oceniali, ale byśmy byli jak ten zmielony popiół, z którego Bóg tworzy nowego człowieka. Cały nasz Wielki Post niech będzie taką drogą, na której każdy z nas przyjmie jak najwięcej z ducha Jezusa Chrystusa, byśmy w radości przezywali święta Paschalne”.

W Środę Popielcową Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zainaugurowało krucjatę modlitewną „40 Dni dla Życia”. Przez 960 godzin osoby z diecezji legnickiej, ale także z terenu całej Polski i z zagranicy, które zgłosiły swój udział, będą się modlić w intencji dzieci poczętych i w intencji pokoju na świecie.

Inną inicjatywą wielkopostną w diecezji legnickiej będą katechezy niedzielne, które odczytywane będą przed każdą Mszą św. Dotyczą one uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w swoim orędziu na Wielki Post zachęca do przeżycia tego czasu min. poprzez praktykowanie uczynków miłosierdzia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook