Bp Kiernikowski odwiedził więźniów Zakładu Karnego w Zarębie

ks. pn, Legnica, 2016-03-22

Ten jeden z uczynków miłosierdzia, jest praktykowany przez kolejnych biskupów z Legnicy już od wielu lat, szczególnie w Wielki Poniedziałek. To dzień, w którym odwiedzają jedyny na terenie diecezji legnickiej Zakład Karny w Zarębie koło Lubania.

Przekraczać próg nadziei, oznacza nie pozostawać w jednym miejscu, tylko być człowiekiem, który nawet, jeśli się znalazł w trudnych okolicznościach, nawet jako osadzony, uświadomił sobie, żeby ta sytuacja nie była beznadziejna – z takim przesłaniem do osadzonych przyjechał 21 marca biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. To już dwudziesta druga wizyta biskupia, w 24-letniej historii diecezji.

- Z punktu widzenia człowieka wiary, jest to punktem nie tylko do refleksji, ale i punktem, w którym można usłyszeć przesłanie nadziei, że Bóg w Jezusie Chrystusie wyzwala człowieka z jego osadzenia się w sobie, z jego bycia w zamknięciu. Oczywiście nie chodzi tu tylko o zamknięcie przez kraty więzienne, ale zamknięcie przez naszą mentalność, przez umysł człowieka, który chce realizować samego siebie według swego tylko pomysłu i przez to wchodzi w konflikt z innymi – mówił biskup legnicki.

W czasie odwiedzin Zakładu Karnego, bp Kiernikowski spotkał się z dyrekcją, wychowawcami, pracownikami Służby Więziennej, odwiedził oddział szpitalny oraz rozmawiał z niektórymi z osadzonych. Wysłuchał także okolicznościowego koncertu więziennego zespołu muzycznego, przyjął życzenia od delegacji więźniów, a także otrzymał na pamiątkę spotkania - obraz pt. „Wygnanie z Raju”, namalowany przez jednego z osadzonych. Spotkanie zakończyła Msza św. odprawiana w kaplicy więziennej transmitowana przez lokalny radiowęzeł.

- W Zakładzie Karnym w Zarębie odbywa wyroki ponad 300 osadzonych. To w większości mieszkańcy Dolnego Śląska, odsiadujący wyroki m.in. za rozboje, handel narkotykami, czy na zasadzie recydywy – informuje oficer prasowy mjr Ryszard Leszczyński.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook