Pabianice: ewangelizacja przy koksowniku

lg, Pabianice, 2016-01-23

W mroźne dni oferują pabianiczanom ogrzanie się przy koksowniku, gorącą herbatę i modlitwę. Członkowie wspólnoty „Dobrego Pasterza” z parafii św. Mateusza w Pabianicach wyszli na ulice miasta. Każdego dnia przez kilka godzin ewangelizują i modlą się w intencji przechodzących pabianiczan. Akcję nazwali „Studnia Jakuba”.

Skrzyżowanie ulic Zamkowej i Kilińskiego, jedno z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań Pabianic. Samo południe. Od czwartku, każdego ranka, staje tam, na skwerze przed domem handlowym, koksownik wypełniony gorącym żarem. Przy nim pojawiają się wolontariusze, członkowie powstałej niedawno wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz” z pobliskiej parafii św. Mateusza.

Mają ze sobą zapas koksu, batony, gorącą herbatę i zapas ulotek. Podchodzą do przechodniów, głównie tych, którzy z ciekawością przyglądają się nowemu zjawisku. Proponują ogrzanie się przy koksowniku, coś do picia i rozmowę. Efektem rozmowy najczęściej jest propozycja modlitwy w konkretnej intencji.

Akcja nosi nazwę „Studnia Jakuba”. „Właśnie przy studni Jakuba Samarytanka napoiła Jezusa, a ten zaczął z nią rozmawiać. Nasz koksownik pełni podobną rolę - przychodzą do niego ludzie, którzy chcą się ogrzać. I ogrzewając dłonie mogą otrzymać dar modlitwy, który jest drogą do rozgrzania życia duchowego” - mówi jedna z wolontariuszek uczestniczących w ewangelizacji.

„Podchodzą ludzie w różnym wieku - małe dzieci z rodzicami, uczniowie pobliskich szkół, dorośli i osoby starsze” - opowiadają wolontariusze. Intencje, o które proszą, są przeróżne. „Wyleczenie z nałogu, lepsze ułożenie relacji rodzinnych, zdrowie, łaska wiary dla dziecka czy konkretna dolegliwość” - wyliczają.

„Studnia Jakuba” działa przez cały dzień. Świeckim towarzyszy ksiądz, jeśli tylko nie ma innych obowiązków parafialnych. „Właśnie podeszła do mnie pani, która wczoraj powiedziała mężowi, że jesteśmy jakąś sektą. Dzisiaj bardzo przepraszała. Pomodliliśmy się razem z nią” - uśmiecha się ks. Michał, który właśnie przyszedł na skrzyżowanie.

Jednym z celów akcji jest zaproszenie pabianiczan na spotkania wspólnoty „Dobry Pasterz”. Dlatego osoby, które wyrażą zainteresowanie pogłębieniem wiary, dostają niewielką ulotkę z informacją o terminach spotkań.

Akcja prowadzona będzie do końca zimy, ale tylko w mroźne dni. „Nie zamierzamy stawiać koksownika, jeśli nie będzie takiej konieczności. Chcemy dawać to, czego ludzie naprawdę potrzebują. A to oznacza, że nasza jakubowa studnia może na wiosnę przybrać inne kształty” - uśmiechają się organizatorzy.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook