Łódź: Jałmużna Wielkopostna na leczenie chorych dzieci i osób starszych

lg, Łódź, 2016-02-08

30 tysięcy tekturowych skarbonek przygotowała Caritas archidiecezji łódzkiej. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących. W tym roku wszystkie zebrane pieniądze będą przeznaczone na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest w diecezji po raz 10.

"Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony bliźniemu, okazane wsparcie duchowe i kochającą obecność. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej" - wyjaśnił ks. Andrzej Partyka, dyrektor łódzkiej Caritas.

Skarbonki będą dostępne w łódzkich parafiach od Środy Popielcowej. Do rąk wiernych trafią bezpośrednio z kościołów (w części są wykładane przy wyjściach, w części można je odbierać w zakrystii lub lokalu parafialnego zespołu Caritas) lub w szkołach podczas lekcji religii (szczególnie tam, gdzie działają szkolne koła Caritas). "Zachęcamy wiernych, żeby w ramach jałmużny wielkopostnej rezygnowali z konkretnych przyjemności i przeznaczyli zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na rzecz potrzebujących pomocy - wrzucając do naszych puszek" - tłumaczy Tomasz Kopytowski, rzecznik łódzkiej Caritas.

Po 40 dniach Wielkiego Postu puszki wrócą do kościołów parafialnych. "W niektórych parafiach finał akcji ma bardzo uroczysty charakter: dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych, wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych, albo w niedzielę Miłosierdzia Bożego" - wylicza ks. Partyka.

Zebrane w czasie akcji ofiary w całości trafią do parafialnego zespołu Caritas lub innej grupy charytatywnej działającej na terenie parafii. "Celem tegorocznej jałmużny wielkopostnej jest wsparcie leczenia dzieci i osób starszych. Zachęcamy parafie, by pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyły na ten właśnie cel. Parafialne Zespoły Caritas czy grupy charytatywne bardzo dobrze znają lokalne potrzeby i docierają do najuboższych rodzin, które potrzebują pomocy finansowej w leczeniu dzieci czy seniorów. To będzie konkretny uczynek Caritas wobec tych chorych" - wyjaśnia Kopytowski.

Akcja prowadzona jest na terenie archidiecezji łódzkiej już po raz 10. Od lat Caritas przygotowuje 30 tysięcy skarbonek.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook