Łódź: poświęcenie kaplicy w Wyższym Seminarium Duchownym

az, Łódź, 2016-03-11

Seminarium to wspólnota w drodze z Chrystusem i do Chrystusa, a jego kaplica to serca tej wspólnoty - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, który uroczyście poświęcił odnowioną i wyremontowaną kaplicę łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego. Kaplica będzie odtąd nosiła imię Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza.

Księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, księdza biskupa Marka Marczaka, który do niedawna pełnił funkcję rektora w seminarium, grono kleryków, pedagogów, profesorów oraz przyjaciół seminarium przywitał ks. Jarosław Pater, rektor WSD w Łodzi. W słowie wstępu zaznaczył, że kaplica to bardzo ważne miejsce dla całej społeczności seminaryjnej, dlatego to wydarzenie było bardzo oczekiwane przez wszystkich. Jak podkreślał ksiądz rektor wszyscy wyczekiwali tego momentu, podglądali postęp prac, jak również z ciekawością studiowali historię tego miejsca.

O tym, że Wyższe Seminarium Duchowne to szczególna wspólnota, wspólnota wychowawcza w drodze, tzn. że jest wspólnotą, która nieustannie zmierza do Chrystusa i do Kościoła - mówił w homilii ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski do zgromadzonych w kaplicy seminaryjnej wiernych.
Seminarium to wspólnota z Chrystusem nawiązująca do tej pierwotnej wspólnoty, którą tworzyli apostołowie skupieni wokół swego Mistrza. Są skupieni wokół Chrystusa, dalej słuchają Jego słów, przygotowują się do przyjęcia Paschy, oczekują Zesłania Ducha - po to by podjąć misję głoszenia prawdy.
Seminarium to szczególna rzeczywistość, w której ma miejsce doświadczenie Kościoła, w całym bogactwie jego hierarchiczności i charyzmatów– mówił ksiądz arcybiskup opierając się na słowach zawartych w adhortacji apostolskiej Dabo Vobis z 1992 roku, dotyczącej formacji kapłańskiej w Kościele katolickim.
Wyższe seminarium powinno stawać się wspólnotą zespoloną głęboką przyjaźnią i miłością bliźniego tak, by można ją było uznać za prawdziwą rodzinę. To wymiar ludzki. Ale ponadto seminarium jest wspólnotą eklezjalną, kościelną.

To przede wszystkim wspólnota modlitwy. To wspólnota uczniów Chrystusa, gdzie sprawuje się liturgię, gdzie następuje codzienna formacja poprzez czytanie i rozważanie Pisma Świętego.
Seminarium to wspólnota w drodze- mówił łódzki pasterz, ale jednocześnie musi mieć stały punkt odniesienia, by droga nie była drogą bez celu, a przynosiła jak najlepsze owoce. Tym stałym puntem, tym sercem seminarium jest jego kaplica.

W seminarium ma mieć miejsce przedłużenie obecności Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, dlatego ta kaplica będzie odtąd nosić to wezwanie Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. Pasterza, który karmi- alumnów, wychowawców, rektora- swoim słowem, tutaj odczytywanym i tutaj w głębi serca rozważanym. Kaplica to przede wszystkim miejsce sprawowania Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu. Kaplica to również miejsce szczególnej nauki Krzyża Chrystusowego- mówił Metropolita Łódzki.
Podczas tej Eucharystii arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił ołtarz i dedykował nową kaplicę seminaryjną. Od teraz jest pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. W tej nowo oddanej kaplicy Jezus będzie karmił Słowem Bożym alumnów i przełożonych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook