Lubelska
Rektor KUL: w sumieniu nasłuchujemy głosu Bożego suflera
Sumienie jest wewnętrznym głosem pozwalającym odróżnić dobro od zła – pisze w liście na Boże Narodzenie 2024 rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Drugi człowiek „Ziemią Obiecaną” Maryi
Wiara Maryi tak bardzo koresponduje z wiarą Abrahama, który na głos Boga wyruszył w podróż wiary (Rdz 12, 1-4), a wiara ta dochodzi do pełni w nadziei jego oczekiwania. Maryja wyrusza więc z Galilei, a jej „Ziemią Obiecaną” jest teraz dla niej drugi człowiek. Dziewczyna z Nazaretu z pośpiechem udaje się więc do Elżbiety, aby podzielić się z nią swoją radością i być dla niej pomocą w tym ważnym czasie oczekiwania – pisze s. dr hab. Judyta Jolanta Pudełko PDDM, prof. AKW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 22 grudnia.
Jan Paweł II do przyjaciół z KUL w liście na Boże Narodzenie
Isiu, Jurku – Jan Paweł II w 1986 roku, uprzedzając Boże Narodzenie, wysyła z Watykanu życzenia do profesorstwa Gałkowskich (KUL), ich dzieci i członków „Świętej Lipki”. Obok przesłania „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”, zamieszcza życzenia zdrowia i zaprasza do Watykanu.
Lublin: wolontariat – duchowe i materialne świętowanie wśród osób potrzebujących
Rozpoczęli duchowe przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Bezdomni i ubodzy z Lublina wzięli udział w rekolekcjach adwentowych. Spotkania poprowadził delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych, ks. Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie. Razem ze Stowarzyszeniem przygotuje też święta dla potrzebujących i spotka się z nimi w sam Wieczór Wigilijny. Nie zabraknie też prezentów, a część z nich już została rozdana. Świąteczne paczki trafiły również do Ukrainy.
Cieniem będąc, cieniem zostałem – KUL pamięta o Karolu Jaroszyńskim
W 146. rocznicę urodzin Karola Jaroszyńskiego, fundatora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odprawiona zostanie pierwsza z mszy gregoriańskich. – Pielęgnujemy myśl o ludziach, którzy są częścią ponad 106 – letniej historii uniwersytetu – podkreśla rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Studenci z KUL w Rzymie śladami judeochrześcijańskich korzeni wiary
Grupa studentów i doktorantów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zwiedzała w Rzymie miejsca związane z początkami chrześcijaństwa, a także z relacjami chrześcijańsko–żydowskimi. Wyjazd organizowany przez Centrum Heschela KUL był nagrodą w konkursie „Lubelszczyzna: Dialog kultur, religii i serc”.
KUL i Szpital w Radzyniu Podlaskim podejmują współpracę
– Ludzie nie leczą się wyłącznie w dużych miastach i szpitalach klinicznych. Musimy myśleć o tym, jak zapewnić dostęp do specjalistycznych świadczeń medycznych także w mniejszych miejscowościach – mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski przy okazji podpisania umowy o współpracy ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim.
Orszak Świętego Mikołaja wyruszył na spotkanie z dziećmi ukraińskich uchodźców wojennych
Orszak Świętego Mikołaja to inicjatywa najstarszej lubelskiej parafii, której patronem jest właśnie ten święty biskup-dobroczyńca. Miejscowy proboszcz ks. Piotr Kawałko, dzięki dobrej woli i współpracy z władzami miasta, obdarowuje podarunkami dzieci w szpitalach, domach dziecka i ośrodkach socjalnych, a w miejskim Centrum Spotkania Kultur odbywa się festiwal, podczas którego ponad tysiąc osób idzie w barwnym pochodzie przez Starówkę. Przy kościele ma miejsce festyn i pokaz sztucznych ogni. W tym roku jednym z punktów Orszaku było spotkanie św. Mikołaja z dziećmi ukraińskich uchodźców wojennych, mieszkających w Lublinie.
KUL: 20 lat Polski w UE – trampolina do współpracy w wielu obszarach
Erasmus to nie tylko program edukacyjny. To program budowania zjednoczonej Europy – mówiła dr Katarzyna Miaskowska-Daszkiewicz z Instytutu Nauk Prawnych KUL podczas wykładu otwierającego Kongres Uczelni Wyższych i Miast Partnerskich Lublina, który odbył się w ramach obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.
Rektor KUL za ks. Idzim Radziszewskim: wiedza jest wolna
Z intencją modlitwy o pomoc uniwersytetowi w działalności naukowej, dydaktycznej i wychowawczej, dążeniu do prawdy i wolności, rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski poprowadził grudniowe rozważania do Apelu Jasnogórskiego. – Uniwersytet ma być ostoją wolności w dążeniu do prawdy, a nie działać na zamówienie jakichkolwiek instytucji – zaznaczył ks. prof. Kalinowski.