Lubelska

15 lutego 2019 | 04:46

Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba – jedynego w Polsce klikona

Wyróżniał się swoim strojem, mocnym głosem, ale przede wszystkim sercem, którym kochał Lublin i jego tradycję – powiedział abp Stanisław Budzik o Władysławie Stefanie Grzybie. Metropolita lubelski przewodniczył Mszy świętej pogrzebowej lubelskiego klikona. Przez ponad 25 lat zmarły działał jako jedyny w Polsce krzykacz miejski, zapowiadając uroczystości miejskie i religijne.

11 lutego 2019 | 15:50

Abp Budzik: cierpienie ma sens zbawczy

Jezus jest lekarzem naszych duch i ciał. Dzięki Niemu cierpienie może przyczyniać się do zbawienia nas i całego świata – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita przewodniczył w lubelskiej archikatedrze Mszy świętej z okazji 27. Światowego Dnia Chorego. Podczas liturgii został udzielony sakrament namaszczenia chorych.

11 lutego 2019 | 10:34

Ósma rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego

Wspominamy wielkiego człowieka potrafiącego pochylić się nad każdym i chcącego z każdym wejść w dialog – powiedział o swoim poprzedniku abp Stanisław Budzik, który przewodniczył Mszy św. w lubelskiej katedrze w 8. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego. Homilię wygłosił ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży.

10 lutego 2019 | 20:49

Środowisko KUL modliło się w intencji abp. Józefa Życińskiego

Abp Józef Życiński był Bożym szaleńcem, niepozbawionym racjonalnego myślenia. We wszystkim, co robił stosował jedno kryterium: Ewangelię Chrystusa – powiedział ks. dr Marek Słomka. Były sekretarz metropolity lubelskiego przewodniczył Eucharystii w kościele akademickim KUL w intencji zmarłego przed ośmiu laty hierarchy. Abp Życiński był m.in. wielkim kanclerzem tej katolickiej uczelni.

09 lutego 2019 | 14:57

Lublin: rocznica kradzieży relikwii Świętego Krzyża

Dziś mija 28. rocznica zniknięcia relikwii Krzyża Świętego z bazyliki dominikanów na Starym Mieście w Lublinie. W nocy z 9 na 10 lutego w 1991 r. nieznani sprawcy ukradli jeden z trzech największych fragmentów Drzewa, na którym umarł Chrystus wraz z zabytkowym relikwiarzem.

08 lutego 2019 | 15:10

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza do wspólnej modlitwy w intencji śp. abp. Józefa Życińskiego

W niedzielę, 10 lutego 2019 r., przypada ósma rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego, profesora filozofii i Wielkiego Kanclerza KUL w latach 1997-2011. Z tej okazji w Kościele akademickim KUL o godz. 12.30 odprawiona zostanie Msza św. w Jego intencji. Zapraszamy serdecznie wszystkich do wspólnej modlitwy.

07 lutego 2019 | 19:31

Puławy: pogrzeb ks. prof. K. Jeżyny – teologa moralisty z KUL

W Puławach odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prof. Krzysztofa Jeżyny – teologa moralisty, wieloletniego pracownika Wydziału Teologii KUL, byłego dyrektora Instytutu Teologii Moralnej. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Józef Wróbel SCJ, a homilię wygłosił ks. Stanisław Zając. – Dzielił się z nami tym, co dał mu Bóg. Jako kapłan i jako profesor – powiedział o zmarłym bp Wróbel.

07 lutego 2019 | 06:57

Bp Cisło: cierpienie to trudny, ale cenny dar

– Cierpienie to trudny, ale cenny dar. Dlatego Jezus chce was dzisiaj przytulić do siebie, do swojego czułego serca – powiedział bp Mieczysław Cisło do małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Biskup pomocniczy przewodniczył Eucharystii w szpitalnej kaplicy z okazji 27. Światowego Dnia Chorego. Po Mszy św. dzieci otrzymały niespodziankę od wyjątkowych gości.

05 lutego 2019 | 23:14

Coraz więcej osób odwiedza muzeum

Państwowe Muzeum na Majdanku opublikowało coroczny raport podsumowujący swoją działalność. W 2018 r. teren dawnych nazistowskich obozów w Lublinie, Sobiborze i Bełżcu odwiedziło ponad 217 tys. osób. Zdaniem muzealników, najważniejszym wydarzeniem minionego roku były obchody 75. rocznicy powstania więźniów w obozie zagłady w Sobiborze.

04 lutego 2019 | 16:34

Zmarł ks. prof. Krzysztof Jeżyna – teolog z KUL

W Lublinie zmarł ks. dr hab. Krzysztof Jeżyna, teolog moralista oraz kapłan archidiecezji lubelskiej. Przez 23 lata był związany z Wydziałem Teologii KUL, piastując m.in. funkcję Dyrektora Instytutu Teologii Moralnej. Pogrzeb ks. Jeżyny odbędzie się 7 lutego w jego rodzinnych Puławach.

1 2 3 182
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.