Lubelska

08:37 / 14-12-2018

Abp Muszyński: im głębsze korzenie, tym większa otwartość na dialog

Im ktoś jest głębiej zakorzeniony w swojej historii i kulturze, tym bardziej otwarty będzie na dialog z innymi – powiedział abp Henryk Muszyński. Prymas Senior był gościem panelu zorganizowanego przez o. Tomasza Dostatniego OP i fundację „Ponad granicami”. Spotkanie odbyło się w Teatrze Starym w Lublinie.

14:30 / 12-12-2018

KUL: wystawa najcenniejszych obiektów z Biblioteki Uniwersyteckiej

Najstarsze i najcenniejsze rękopisy, stare druki, zbiory graficzne, kartograficzne i muzyczne zgromadzone przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zostały zaprezentowane podczas wernisażu wystawy „Ex thesauro. Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL”. Pierwszy raz w 100-letniej historii uczelni pokazano jednocześnie tak wiele oryginalnych dokumentów, które zazwyczaj nie opuszczają zamkniętych magazynów bibliotecznych.

18:35 / 11-12-2018

Medal 100-lecia KUL dla o. Wacława Hryniewicza OMI

Z okazji 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Rada Wydziału Teologii uhonorowała zasłużonych pracowników uczelni pamiątkowymi medalami. Wśród nagrodzonych znalazł się wieloletni pracownik naukowy KUL-u – o. prof. dr hab. Wacław Hryniewicz OMI – teolog, ekumenista oraz współtwórca i wieloletni dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL. Uroczystości odbyły się 11 grudnia 2018 roku w Lublinie, w auli uniwersyteckiej. Odznaczenie wręczył rektor KUL-u, ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński.

16:08 / 11-12-2018

Lublin: trwają Dni Guadalupiańskie

Wspólna modlitwa, koncerty chwały i meksykańska fiesta – to wszystko czeka na uczestników 13. Dni Guadalupiańskich, które odbywają się w Lublinie w dniach 9–12 grudnia. – Na obrazie Matki Bożej z Guadalupe Pan Jezus jest w centrum, bo w łonie Maryi. Ona przynosi Jezusa i Ona prowadzi do Jezusa – mówią organizatorzy.

15:03 / 11-12-2018

Ks. Jaszcz: Bractwem Miłosierdzia kieruje niezależne stowarzyszenie

Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie jest prowadzone przez stowarzyszenie działające poza strukturami archidiecezji – powiedział w rozmowie z KAI ks. dr Adam Jaszcz, Rzecznik Archidiecezji Lubelskiej. W ubiegłym tygodniu kilku członków zarządu Bractwa zostało zatrzymanych pod zarzutem przywłaszczenia sobie prawie ćwierci miliona złotych. Pieniądze miały być przeznaczone na pomoc dla biednych. Bractwo zajmuje się pomocą najbiedniejszym, bezdomnym, uzależnionym i niezaradnym życiowo.

08:42 / 11-12-2018

Lublin: o kulturze i tożsamości w ramach cyklu “Polonia Restituta”

O polskiej kulturze, o tożsamości i jej budowaniu oraz o ich obecnej kondycji rozmawiali uczestnicy kolejnej odsłony konferencji z cyklu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, która odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

14:38 / 10-12-2018

100. rocznica pierwszej inauguracji roku akademickiego na KUL

Dziś mija 100 lat od pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z tej okazji odbyło się uroczyste zgromadzenie Senatu uczelni, na którym uhonorowano szczególnie zasłużonych dla uczelni oraz podjęto uchwałę z okazji jubileuszu. – W dalszym ciągu zobowiązujemy się do wytrwałego i pokornego poszukiwania prawdy w harmonii między nauką i wiarą, a także tworzenia chrześcijańskiej kultury i przekształcania współczesnego świata w duchu Ewangelii – czytamy w uchwale.

16:51 / 09-12-2018

150. rocznica powstania Sióstr i Ojców Białych

Jestem pełen uznania dla waszej pracy. W trudnych warunkach i z narażeniem życia oddajecie się cali na służbę Ewangelii – powiedział abp Stanisław Budzik do Sióstr i Ojców Białych. Metropolita lubelski przewodniczył uroczystej Eucharystii z okazji 150. rocznicy założenia Zgromadzeń Misjonarek i Misjonarzy Afryki. Założycielem wspólnot jest ks. Karol Lavigerie, arcybiskup Kartaginy i kardynał.

17:00 / 08-12-2018

X Targi Sakralne LUBSACRO

Przez dwa dni ponad 30 firm reprezentujących różne branże będą prezentować swoje wybory i usługi podczas IX Targów Sztuki Sakralnej i Wyposażenia Kościołów LUBSACRO. Wydarzenie jest połączone z modlitewnym czuwaniem #LublinUwielbia, które stanowi część trwającego I Forum Charyzmatycznego. Odwiedzający targi mogą też zobaczyć wystawę najbardziej znanych religijnych obrazów, przedstawionych w technologii 3D.

09:54 / 08-12-2018

Lublin: „Msza andyjska” zabrzmiała w w archikatedrze

W piątkowy wieczór w lubelskiej archikatedrze odbył się koncert „Missa Andina” (Msza Andyjska). Monumentalne dzieło peruwiańskiego kompozytora Alejandro Núñez Allauca wykonała Orkiestra Sinfonia Iuventus wraz z chórem i solistami. Wydarzenie miało na celu uczczenie 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Apostolską. Jednym z honorowych patronów koncertu był abp Stanisław Budzik.

1 2 3 178
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.