Bp Cisło: ubój rytualny nie musi być sprzeczny z humanitarnym traktowaniem zwierząt

lk, Lublin, 2013-06-25

Przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło wyraził solidarność z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem "w sprawie dokonywania uboju rytualnego zgodnie z wielowiekową religijną tradycją żydowską". W przesłanym KAI oświadczeniu bp Cisło zaznaczył: "Praktyka ta nie musi stać w sprzeczności z zasadą humanitarnego traktowania zwierząt".

Publikujemy tekst oświadczenia bp. Mieczysława Cisły:

Oświadczenie w sprawie żydowskiego uboju rytualnego

Wyrażam solidarność z Naczelnym Rabinem Polski Panem Michelem Schudrichem w sprawie dokonywania uboju rytualnego zgodnie z wielowiekową religijną tradycją żydowską.

Praktyka ta nie musi stać w sprzeczności z zasadą humanitarnego traktowania zwierząt i nie powinna powodować dodatkowych stresów, a sam ból związany z ubojem powinien być zminimalizowany. Stres i ból są nieuniknione w każdym uboju.

W przypadku kolizji pomiędzy współczesną wrażliwością na prawa zwierząt do godnego traktowania a prawem do wolności religijnej, trzeba opowiedzieć się za pierwszeństwem prawa do wolności religijnej z racji jego zasadniczego charakteru. Tylko wspólnota religijna może w sposób autonomiczny, bez zewnętrznej presji, podejmować reformę instytucji i zwyczajów, które określają jej tożsamość. Świadomi problemu, który rodzi się ze współczesnej ludzkiej wrażliwości, wyznawcy judaizmu są gotowi podejmować kolejne działania na rzecz zminimalizowania cierpienia zwierząt.

W tej złożonej kwestii należy rozumieć również wrażliwość tych, którzy walczą o prawa zwierząt, co jest wspólną troską nas wszystkich. Ponadto, pozostaje także nadzieja, że dyskusja wokół praw zwierząt ożywi naszą społeczną refleksję nad prawami człowieka, wraz z prawem do życia – i to godnego życia – na wszystkich jego etapach, od poczęcia do naturalnej śmierci oraz uświadomi wszystkim prawdę o dramatycznym cierpieniu dziecka zabijanego w łonie matki.

Bp Mieczysław Cisło

Komentarze (7)

Max

3 lata, 6 miesięcy temu

I tak ten komentarz nie zostanie opublikowany- nic nie szkodzi.
Uwazam oswiadczenie bpa Cislo za bledne. Nic, takze wolnosc religijna, nie usprawiedliwia okrucienstwa wobec zwierzat.Nie wierze, ze Pan Bog potrzebuje tej barbarzynskiej metody. Zamiast zachecac wyznawcow Judaizmu do refleksji nad odstapieniem od uboju rytualnego, ks. bp wyraza solidarnosc. Prosze sie wiec nie dziwic,ze zaczynaja sie wypisywac z Kosciola.

Odpowiedz

buszuj

3 lata, 6 miesięcy temu

brawo!!!

Odpowiedz

Małgorzata

3 lata, 6 miesięcy temu

Hańba! Inaczej nie umiem okreslić tego co usłyszałam jako katoliczka z ust Biskupa!

Odpowiedz

do wrażliwego cisły

3 lata, 6 miesięcy temu

Cieszy mnie ta wypowiedź - przypomina z kim mamy do czynienia

Cisło możesz wyrażać solidarność bylebyś przestrzegał prawa i konstytucji

Odpowiedz

FF

3 lata, 6 miesięcy temu

To oświadczenie jest oczywistą pomyłką , mamy 2013 rok. Św Franciszek przewraca się w grobie.

Odpowiedz

klatka

3 lata, 6 miesięcy temu

Trzeba być ograniczonym umysłowo, by sądzić, że Bóg decyduje o technice uboju, a jeżeli już Bóg miałby decydować o takich sprawach, na pewno będzie przeciwnikiem uboju rytualnego. Czuję to z całą mocą boską - Bóg nie potrzebuje cierpienia, ani ludzi, ani zwierząt. Amen.

Odpowiedz

klatka

3 lata, 6 miesięcy temu

Gdzie się podział mój post?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook