Lublin: rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

lsz, Lublin, 2016-01-18

Centralne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji lubelskiej odbywać się będą przez najbliższe dni w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w kościołach i domach modlitwy miasta Lublin. Jak co roku w obchody włącza się Instytut Ekumeniczny KUL.

„Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (1P 2,9) to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który odbędzie się w dniach 18-24 stycznia. - Chodzi o to, żeby najpierw rozpoznać dzieła Boże dokonane przez Pana Boga w historii zbawienia, a potem żebyśmy byli dobrymi, wiarygodnymi świadkami tych dzieł dla dzisiejszego świata – tłumaczy ks. dr hab. Sławomir Pawłowski, dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL.

Od poniedziałku do piątku podczas Mszy św. o godz. 12.30 w Kościele Akademickim KUL kazania głosić będą zaproszeni duchowni z bratnich Kościołów chrześcijańskich. W poniedziałek ks. Mariusz Maikowski z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, we wtorek Andrzej Gontarek z Kościoła Polskokatolickiego, w środę ks. Andrzej Jeziernicki prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, w czwartek ks. Grzegorz Brudny z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w piątek Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel. W tym dniu Mszy św. przewodniczyć będzie abp Stanisław Budzik.

Ponadto codziennie w kościołach i domach modlitwy będą odbywać się okolicznościowe nabożeństwa ekumeniczne. W poniedziałek o godz. 18:00 nabożeństwo ekumeniczne organizuje Kościół Rzymskokatolicki, we wtorek Kościół Ewangelicko-Augsburski, w środę kościół Zielonoświątkowy, w czwartek kościół Polskokatolicki, w piątek kościół Starokatolicki Mariawitów, a w sobotę o godz. 11:00 kościół Adwentystów Dnia Siódmego, a obchody zakończą niedzielne nieszpory o godz. 18:00 w kościele Prawosławnym.

Dodatkowo w czwartek o godz. 10:00 w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (sala CN-208) odbędzie się sesja naukowa „Reżimy totalitarne wobec duchownych Kościołów chrześcijańskich okupowanej Polski 1939-1945”. Sesji towarzyszyć będzie wystawa o tym samym tytule przygotowana przez ROPWiM, która będzie czynna od 18 do 29 stycznia w Atrium Collegium Norwidianum KUL.

- W tym tygodniu mamy też wydarzenia towarzyszące: dwa koncerty. Jeden to recital organowy Natalii Zanni-Lewandowskiej u luteran, a drugi to koncert ekumeniczny kolęd w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego – zaprasza ks. prof. Pawłowski. Recital organowy obędzie się w sobotę o godz. 18:00 w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Ewangelickiej 1. Natomiast Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych różnych tradycji chrześcijańskich będzie miał miejsce w niedzielę o godz. 15:00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej 15.

Obchody „Oktawy Jedności Kościoła” zostały zainicjowane w USA w 1908 r. Każdego roku w styczniu, pomiędzy dniem upamiętniającym św. Piotra (18 stycznia) a wspomnieniem św. Pawła (25 stycznia), na całym świecie chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, koncertach i konferencjach, by lepiej się poznać i wspólnie modlić o jedność.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook