Abp Budzik do kolędników misyjnych: jesteście głosicielami Ewangelii

mt, Lublin, 2016-01-21

Kolędnicy Misyjni z archidiecezji lubelskiej spotkali się na Eucharystii pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika kończącej tegoroczne kolędowanie. - Przez uczestnictwo w tym dziele, staliście się głosicielami Ewangelii – podkreślił metropolita lubelski.

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zakończyła się zbiórka Kolędników Misyjnych. - Kochane dzieci, bardzo Wam dziękuję, że zanieśliście radość Bożego Narodzenia do rodzin w Waszych parafiach – powiedział w homilii metropolita lubelski. Arcybiskup zaznaczył, iż poprzez uczestnictwo w tym dziele kolędnicy stali się głosicielami Ewangelii i radości.

- Nawiązujecie do pięknego polskiego zwyczaju. Ten zwyczaj otwarty jest na wymiar misyjny. Niesiecie konkretną pomoc potrzebującym na Madagaskarze – zaznaczył metropolita lubelski. Arcybiskup wyraził uznanie dla młodych diecezjan. – Jan Paweł II mówił, że cudem miłości jest, że dzieci pomagają dzieciom na innych kontynentach. Cieszę się, że te słowa odnoszą się także do dzieci w naszej archidiecezji, że kilkadziesiąt parafii odpowiada na to wezwanie- zaznaczył. Metropolita lubelski wyróżnił parafię św. Barbary, gdzie aż 24 grupy były zaangażowane w zbiórkę pieniędzy. - Wszystkim serdecznie dziękujemy. Jesteście wielką wspaniałą armią dzieci, otwartych na cały świat – dodał.

W rozmowie z KAI arcybiskup zachęcił także wiernych, by wciąż włączali się w tę akcję. - Bardzo chciałbym zaapelować do wszystkich w Polsce, a zwłaszcza w archidiecezji lubelskiej, aby tę piękną akcję kolędników misyjnych z jednej strony wpisano w tradycję naszego kolędowania, chodzenia po domach, a równocześnie tak pięknie przekształcono w troskę o Kościół na całym świecie, a zwłaszcza o dzieci. W tych rejonach świata, gdzie potrzebują pomocy zwłaszcza w edukacji, wychowaniu, przygotowaniu się do zadań jakie je czekają w życiu – zaznaczył metropolita.

Arcybiskup Budzik nawiązując do swojej niedawnej wizyty w Afryce, podkreślił znaczenie solidarności z Kościołem na Czarnym Lądzie. – Widziałem potrzeby Kościoła misyjnego, miałem okazję widzieć tam mnóstwo dzieci w szkołach misyjnych i wiem jak bardzo potrzebują naszej solidarności, modlitwy i przypomnienia, że my wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca. My podobno wszyscy wyszliśmy z Afryki, to była kolebka ludzkości, ten raj początkowy, z którego człowiek wywędrował na wszystkie inne kontynenty – dodał.

Ks. prał. Józef Dziduch przypomniał zgromadzonym wiernym cel tegorocznej zbiórki. - W tym roku Kolędnicy Misyjni wyruszą na pomoc najmłodszym mieszkańcom Madagaskaru. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci wspiera tam blisko 100 projektów pomocy – szkół, przedszkoli, domów dla dzieci ulicy, a także programy dożywiania, opieki zdrowotnej i ochrony życia dla chorych, osieroconych i ofiar przemocy do 14 roku życia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook