Ikonopisarze z Ukrainy dziękują lubelskim lekarzom

mt / br, Lublin, 2016-02-02

W cerkwi greckokatolickiej Narodzenia NMP w Lublinie odbył się koncert kolęd połączony z wystawą i przekazaniem przez artystów z Ukrainy ikon szpitalom w podzięce za pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego u naszych wschodnich sąsiadów. To część projektu „Modlitwa za Ukrainę”, jaki powstał w czasie Międzynarodowego Pleneru Ikonograficznego „Eleos” w Kijowie. – Dzisiejsze spotkanie łączy ludzi różnych narodowości, tradycji, obrządków – podkreślił ks. Stefan Batruch.

Ikonopisarze z Ukrainy przekazali swoje dzieła lubelskim szpitalom, zaangażowanym w pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego u naszych wschodnich sąsiadów. Wydarzenie poprzedziła Boska Liturgia sprawowana przez ks. Stefana Batrucha w cerkwi greckokatolickiej Narodzenia NMP w Lublinie. – Z tej trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina, rodzi się mimo wszystko coś bardzo pozytywnego – podkreślił ks. Batruch.

Jak zaznaczył kapłan, przekazanie ikon to inicjatywa oddolna, która ma na celu wyrażenie wdzięczności wszystkim, którzy się z Ukrainą solidaryzują i wspierają ją. - To niezwykle ważne, bo dzięki temu dobro może się dalej wzmacniać, pomnażać – dodał ks. Batruch.

Jak podkreślił Hubert Kampa z Pracowni Ikon św. Łazarza, idea wyrażenia podziękowania lekarzom zrodziła się na plenerze fotograficznym. Inicjatorem akcji był ks. Sergiej Dmitriew. - W czasie naszego wyjazdu doszło do zestrzelenia Boeinga 777 na Ukrainie. W tym samym czasie pojechaliśmy z ks. Sergiejem do Kijowa i ustaliliśmy tam, że zrobimy plener, który przygotowałby do pierwszej rocznicy wydarzeń na Majdanie – dodał Kampa.

Warunki w jakich odbyło się spotkanie artystów, zrobiły na nich duże wrażenie. - W listopadzie 2014 r. szesnastu ikonopisarzy z Polski, Słowacji, Francji i Ukrainy spotkało się w Michałowskim Monastyrze w Kijowie, który podczas Majdanu był schronieniem dla protestujących – podkreślił Hubert Kampa z Pracowni Ikon św. Łazarza. – Plener odbywał się praktycznie na zgliszczach – dodał. Prace, które trafią do Lublina, stworzone zostały przez ikonopisarzy z Ukrainy.

Wystawie ikon towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu chóru duchownych Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. Po koncercie, ikony przekazano przedstawicielom lubelskich szpitali i innych miast województwa, zaś wolontariuszom zaangażowanym w pomoc Ukrainie, wręczono pamiątkowe medale.

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook