s. Joanna Maciąg: nadszedł czas na przebudzenie

mt, Lublin, 2016-02-02

- Nadszedł czas na przebudzenie i podjęcie wszelkich starań, by bardziej radośnie przeżywać naszą teraźniejszość i z odnowioną ewangeliczną pasją, bez lęku patrzeć w przyszłość – podkreśliła s. Joanna Maciąg ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, podczas lubelskich obchodów Dnia Życia Konsekrowanego.

Uroczystą Mszą pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika zakończono obchody Roku Życia Konsekrowanego. – Dzisiejsze święto to dla nas to stosowny moment, by zatrzymać się i podziękować Bogu za dar powołania do wyłącznej służby i może bardziej niż kiedykolwiek uświadomić sobie naszą rolę i zadanie w Kościele – podkreśliła s. Joanna Maciąg ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej. Eucharystia zgromadziła kilkaset osób życia konsekrowanego z całej Archidiecezji Lubelskiej.

- Jako osoby konsekrowane jesteśmy wezwani do odpowiadania na znaki czasu pojawiające się we współczesnym świecie – zaznaczyła s. Joanna. Jak dodała do takiej postawy wzywał papież Franciszek, który jak dobry ojciec z miłością stawiał wymagania i przestrzegał by nie przesiąkać mentalnością tego świata. -Nadszedł czas na przebudzenie i podjęcie wszelkich starań, by bardziej radośnie przeżywać naszą teraźniejszość i z odnowioną ewangeliczną pasją, bez lęku patrzeć w przyszłość – dodała siostra.

Siostra Joanna zaakcentowała, iż dzisiejsza liturgia zwraca uwagę na Chrystusa, który jest światłem. -Naszym zadaniem jest wśród mroków dzisiejszego świata być przynajmniej odblaskiem. By być nosicielem światła trzeba przebywać w ogniu nadziei, trzeba w postach, modlitwach nasłuchiwać Bożego głosu i wpatrywać się w Jego Miłosierne oblicze – dodała siostra. Zdaniem s. Joanny jest to wezwanie piękne i porywające, ale też niełatwe.

Arcybiskup Budzik witając osoby życia konsekrowanego podkreślił, iż w katedrze lubelskiej zgromadziło się kilkaset pięknych historii powołania. - Dziękujemy za to, że w waszych sercach płonie ogień. Dzięki temu w świecie jest radośniej i jaśniej – dodał metropolita lubelski.

Biskup Wróbel w homilii wskazał, iż papież Franciszek ogłaszając rok poświęcony życiu konsekrowanemu, pragnął podkreślić jak wielkie jest znaczenie życia konsekrowanego nie tylko w Kościele ale i w społeczności ludzkiej. - Może trudniej dostrzega się ten wymiar, ponieważ życie zakonne kojarzy się z życiem ukrytym, spokojnym, cichym, rzadko manifestowanym na zewnątrz chyba tylko w stroju zakonnym - dodał. Biskup zaznaczył jednak, iż tę rolę i znaczenie życia konsekrowanego w Kościele i społeczności ludzkiej odczytywać należy przez pryzmat historii. Przywołał też najważniejsze momenty w kształtowaniu się zgromadzeń zakonnych.

- Żyjąc charyzmatem trzeba być zaczynem tego co Boże, tego co służy Ewangelii i zbawieniu – podkreślił bp Wróbel. Jak wskazał tę postawę musi przenikać duch wiary, że mimo iż życie zakonne jest proste, skromne, często ubogie i ciche, bez wielkich narzędzi i środków, to właśnie ono służy Kościołowi i społeczeństwu. - Te piękne owoce będzie można docenić i odczytać z perspektywy czasu. Niech w tym wymiarze miłości i wiary nam nie zabraknie – zakończył.

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił papież Jan Paweł II, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. W 2016 r. obchodzimy XX Dzień Życia Konsekrowanego. Ponadto od 28 listopada 2014 r. do 2 lutego 2016 r. trwa ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook