Lublin: rocznicowy kalendarz na 70-lecie ingresu bp. Wyszyńskiego do katedry lubelskiej

pc, Lublin, 2016-02-02

Pamięci Prymasa Tysiąclecia w 70. rocznicę ingresu do katedry lubelskiej i 50. rocznicę obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski poświęcony jest niecodzienny kalendarz Fundacji Nasza Tradycja.

„Rok Pański 2016 obfituje w rocznice i wydarzenia, które z pewnością pogłębią tożsamość Polaków” – stwierdził prezes Fundacji Nasza Tradycja Piotr Krzysztof Kuty, zwracając uwagę, iż „do postaci, które w tym roku wspominać będziemy szczególnie, bez wątpienia należy Stefan kardynał Wyszyński”. W tym kontekście Piotr K. Kuty przypomina o rocznicach, które przypadają w 2016 roku, a które związane są z tą wielką postacią: wśród nich m.in. 115 rocznicy urodzin Stefana Wyszyńskiego, 70 rocznicy jego konsekracji na biskupa lubelskiego, 60 rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i powrotu Prymasa do Warszawy po trzech latach niewoli, 50 rocznicy obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski i 35 rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia.

„Mając świadomość wagi wspomnianych wydarzeń, jak również szans i nadziei, związanych z przeżywaniem ich rocznic, trwając w oczekiwaniu na beatyfikację Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, Nasza Tradycja wydała kalendarz upamiętniający 70 rocznicę ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej i 50 rocznicę lubelskich obchodów Tysiąclecia Chrztu naszej Ojczyzny, z udziałem Prymasa Polski” – poinformował prezes Kuty. Publikacja ubogacona została fotografiami i dokumentami – częściowo nigdy dotąd niepublikowanymi – przedstawiającymi m.in. konsekrację i ingres bp. Wyszyńskiego z maja 1946 roku oraz uroczystości milenijne w Lublinie 5 czerwca 1966 roku. Karty kolejnych miesięcy uzupełniają specjalnie dobrane fragmenty listów pasterskich Biskupa Lubelskiego z lat 1946-1948, „fragmenty – co dobitnie podkreślił Piotr K. Kuty – jakże często porażająco aktualne”.

Autorem koncepcji i redaktorem kalendarza Naszej Tradycji jest Leon M. Budrys, a opracowanie graficzne jest dziełem lubelskiej agencji „Studio R-ka”.

Fundacja Nasza Tradycja, której ideą przewodnią jest pogłębianie w społeczeństwie świadomości znaczenia wartości kształtujących tożsamość kulturową Polaków: tożsamość religijną, narodową i rodzinną, od chwili ustanowienia w 1995 roku związana jest z postacią Stefana kard. Wyszyńskiego, przyjmując za swe motto słowa Księdza Prymasa: Nie miejmy pokusy budowania nowej Polski „w czystym polu”, lecz wznośmy ją na opoczystym przeszłości, wiążąc to co idzie, z tym co było.

Prezes Naszej Tradycji Piotr K. Kuty wyraził nadzieję, że „kalendarz będzie jeszcze jedną okazją do refleksji nad dziedzictwem Wielkiego Prymasa Tysiąclecia”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook