Abp Budzik na Wielki Post: nie zmarnujmy czasu łaski Bożej

mt, Lublin, 2016-02-10

- Do naszych uszu i serc dotarło wołanie św. Pawła: „W imię Chrystusa prosimy, pojednajcie się z Bogiem”. Apostoł przestrzega nas, abyśmy nie zmarnowali czasu łaski Bożej – podkreślił abp Budzik w liście pasterskim na Wielki Post.

Arcybiskup Stanisław Budzik skierował do diecezjan list na Wielki Post. - Do naszych uszu i serc dotarło wołanie św. Pawła: „W imię Chrystusa prosimy, pojednajcie się z Bogiem”. Apostoł przestrzega nas, abyśmy nie zmarnowali czasu łaski Bożej – podkreślił.

Metropolita Lubelski odniósł się do wydarzeń, które w bieżącym roku będą miały miejsce w diecezji i całej Polsce. - Z wdzięcznością wspominamy chrzest przyjęty przez księcia Mieszka i jego dwór 1050 lat temu. Od tego momentu źródło chrzcielne bije nieustannie na polskiej ziemi i otwiera kolejne pokolenia rodaków na komunię z Bogiem i z człowiekiem - zaznaczył. Centralne obchody Jubileuszu Chrztu Polski odbędą się w dniach 14-16 kwietnia w Gnieźnie i w Poznaniu. Przewidziane jest również zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej.
- Okazją do świętowania Jubileuszu we wspólnotach parafialnych będzie tegoroczna Wigilia Paschalna, podczas której odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Przeżyjmy tę liturgię z głęboką wdzięcznością za chrzest własny, jak i całego naszego narodu – dodał metropolita.

Arcybiskup Budzik zaznaczył, iż w Rok Święty Miłosierdzia wpisuje się harmonijnie srebrny jubileusz Archidiecezjalnej Caritas - jubileuszowym darem naszej Caritas dla społeczeństwa jest centrum charytatywne w Krasnymstawie. Pragniemy, aby ta nowa placówka była „żywą bramą” Bożego Miłosierdzia. Niech ci, którzy będą ją przekraczać, jak i wszyscy wspierający dzieło naszej Caritas, doświadczają czułej troski Boga pochylającego się zawsze nad słabością człowieka - podkreślił. Metropolita zachęcił również do wspierania dzieła jałmużny wielkopostnej. - Niech nie zabraknie w czasie Świąt na naszych stołach „chlebków dobroci”, będących wyrazem pomocy dla ludzi cierpiących i okaleczonych przez biedę i niedostatek.

Jak podkreślono w liście, ksiądz Arcybiskup Bolesław Pylak, senior Episkopatu Polski, zbliża się do 50. rocznicy swoich święceń biskupich. - Niespotykany w Polsce od wieków złoty jubileusz biskupstwa obchodzić będziemy uroczyście w naszej Archikatedrze z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski w dniu 28 maja – zaznaczył abp Budzik. Dzień ten, to również 35. rocznica odejścia Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - To szczęśliwa zbieżność, bo Prymas Tysiąclecia odegrał ważną rolę w życiu naszego Jubilata – dodał metropolita.

Arcybiskup zachęcił także diecezjan do modlitwy za śp. abpa Józefa Życińskiego, którego 5. Rocznicę odejścia obchodzimy. - „Nadzieja, odkrywana wśród ran i bólu świata, ma oblicze Chrystusa – napisał przed laty – Jest osobą, nie zaś ideologią. Jej imię używane zamiennie brzmi: Miłosierdzie.” Ufamy, że Arcybiskup Józef wpatruje się dziś w oblicze Miłosierdzia – Misericordiae vultus – i wstawia się za Kościołem, któremu wiernie i mądrze służył – zaznaczył metropolita lubelski.

Arcybiskup Stanisław odniósł się również do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. - Kilkumiesięczna droga, którą mamy jeszcze przebyć do tego wydarzenia, musi być przede wszystkim wypełniona modlitwą całego Kościoła. Zwracam się z tą prośbą zwłaszcza do ludzi cierpiących: wasza ofiara jest szczególnie skuteczna. Niech modlitwa za młodych i z młodymi wypełni życie wszystkich parafii oraz wspólnot zakonnych. Ufamy, że owocem tej modlitwy będzie nie tylko dobre przygotowanie i przeżycie Światowych Dni Młodzieży, ale także pomnożenie liczby powołanych do służby Bożej – zaznaczył metropolita.

W uroczystość Bożego Ciała wierni zaproszeni są do udziału w Koncercie Chwały. Będzie on swego rodzaju próbą generalną przed centralnym wydarzeniem w ramach lipcowych Dni w Diecezji. - Nazwaliśmy je „Arena Młodych” i mamy nadzieję, że grono jego uczestników obejmie przynajmniej kilkanaście tysięcy osób. Już dziś zaplanujcie swój udział w modlitwie na stadionie Arena Lublin w dniu 23 lipca – apeluje abp Budzik. Metropolita zachęcił również młodzież do wyjazdu na ŚDM do Krakowa.

Swój list pasterski abp Stanisław Budzik zakończył słowami Modlitwy Światowych Dni Młodzieży: „Ojcze niebieski, uczyń nas świadkami Twego miłosierdzia. Naucz nieść wiarę wątpiącym, nadzieję zrezygnowanym, miłość oziębłym, przebaczenie winnym i radość smutnym. Niech iskra miłosiernej miłości, którą w nas zapaliłeś, stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca i odnawiającym oblicze ziemi”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook