Lublin: apel biskupów o wsparcie dla odwołanej dyrektor Centrum Onkologii

mt, Lublin, 2016-02-11

Odwołanie ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbiety Starosławskiej, która stworzyła Centrum w jego obecnej formie przodującego ośrodka onkologicznego w kraju powoduje zagrożenie dla dalszego istnienia i samodzielności tej jednostki – napisał bp Mieczysław Cisło w oświadczeniu wystosowanym po odwołaniu 9 lutego dyrektor COZL. W jej obronie stanął też prawosławny abp Abel.

Bp Mieczysław Cisło wyraził w swoim oświadczeniu zaniepokojenie tym faktem. Ponowił apel wygłoszony podczas świątecznego spotkania pracowników i pacjentów COZL o zabezpieczenie funkcjonowania Centrum.

- Odwołanie ze stanowiska dyrektora pani prof. Elżbiety Starosławskiej, która wraz z pracownikami i ludźmi dobrej woli stworzyła Centrum w jego obecnej formie jako przodujący ośrodek onkologiczny w kraju powoduje zagrożenie dla dalszego istnienia i samodzielności tej jednostki, a co za tym idzie, zagrożenie dla wszystkich mieszkańców naszego województwa – podkreślił.

Zaapelował także do władz Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o ponowne rozważenie tej decyzji, zaś do wszystkich mieszkańców regionu o udzielenie wsparcia prof. Starosławskiej.

Swój niepokój wyraził także abp Abel oraz duchowieństwo i wierni prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. – Osiągnięcia, jakich dostąpiło COZL – jego rozbudowa, pozyskanie najwyższej klasy sprzętu medycznego jest to niewątpliwie zasługa wieloletnich zmagań na wielu płaszczyznach Pani Profesor Elżbiety Starosławskiej – zaznaczył abp Abel.

Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej zaapelował do Marszałka Województwa Lubelskiego o rozważenie raz jeszcze decyzji o odwołaniu „tak zasłużonej osoby jaką jest E. Starosławska”.

W oświadczeniu odwołanej dyrektor czytamy, że wypowiedzenie umowy o pracę dyrektorowi ośrodka tylko dlatego, że rozbudowywał placówkę i bronił jej samodzielności "wydaje się być jaskrawym przykładem zamachu na ten ośrodek". - Apeluję więc do wszystkich Państwa o mądrość i obronę tej onkologii, która służy całej społeczności. Nie dajcie sobie Państwo odebrać szpitala, który został zaplanowany na miarę potrzeb naszego Województwa – podkreśliła Starosławska.

Była dyrektor COZL wyraziła też wdzięczność wszystkim, którzy "przyczynili się swoimi decyzjami i modlitwą do tworzenia tego dzieła Bożego i ludzkiego". - My, pracownicy i pacjenci tego Centrum, wierzymy, że św. Jan z Dukli i mądrzy ludzie na każdym szczeblu obronią naszą onkologię – dodała.

Decyzję o pozbawieniu Stanisławskiej stanowiska podjął 9 lutego jednogłośnie zarząd województwa lubelskiego.

W oświadczeniu dla mediów wyjaśniono, że odwołanie dyrektor COZL nastąpiło z powodu "naruszenia przez p. Elżbietę Starosławską dobrze rozumianego interesu kierowanej przez nią jednostki poprzez narażenie jej na straty finansowe oraz rozpowszechniania publicznie nieprawdziwych pogłosek na temat działań, zaniechań i intencji samorządu województwa lubelskiego".

Zarząd uznał, że możliwości dalszej współpracy z Elżbietą Starosławską zostały wyczerpane i w związku z tym "jej misję na tym stanowisku należy uznać za zakończoną".

Na stanowisko nowego dyrektora zostanie rozpisany konkurs. Zgodnie z umową o pracę odwołanej dyrektor COZL przysługuje 6-miesięczny okres wypowiedzenia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook