Lublin: Dni w Diecezji przed ŚDM z udziałem 6 tys. pielgrzymów z zagranicy

luk, Lublin, 2016-02-23

Około 6 tys. młodych osób z zagranicy przybędzie do archidiecezji lubelskiej na Dni w Diecezji, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Program formacyjny tygodniowej wizyty pielgrzymów oparty jest na fragmencie z Księgi Rodzaju, przedstawiającym spotkanie Boga i Abrahama pod dębami Mamre.

„Spotkanie Abrahama z Bogiem jest punktem wyjścia do refleksji nad swoim własnym życiem. Czy i w jaki sposób odpowiadam na Boże miłosierdzie. Czy pozwalam Mu wejść w swoje cierpienie? Co jest dla mnie największą przeszkodą w relacji z Bogiem?” – powiedział KAI o idei lipcowego przyjęcia zagranicznych gości w diecezji ks. dr Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży.

Jak zaznaczył, młodzi ludzie przez trzy kolejne dni przejdą drogę od doświadczenia miłości Bożej, poprzez refleksję nad cierpieniem i grzechem, aż do zapewnienia o zbawieniu w Jezusie Chrystusie.

Spotkanie Boga z Abrahamem będzie rozważane w trzech aspektach. Pierwszego dnia, zatytułowanego „Gościnność drogą miłosierdzia”, młodzi będą zapoznawać się z wizją Boga, który przychodząc w gościnę do Abrahama, okazuje mu tym samym swoją miłość. Dzień ten ma na celu zawiązać wspólnotę między gośćmi, a gospodarzami w parafiach.

Temat drugiego dnia brzmi „Cierpienie miejscem spotkania Boga”. Będzie on okazją do zmierzenia się z cierpieniem i przeszkodami, jakie przeżywa każdy człowiek. Trzeci dzień zorientowany jest natomiast na Bożą obietnicę jaką otrzymał Abraham, ale jaką również otrzymuje każdy z wierzących. W ramach hasła „Boża obietnica dobrą nowiną dla mojego życia” historia Abrahama zostanie zestawiona z historią Maryi, aby ukazać, że przez swoje obietnice Bóg zawsze daje dobrą przyszłość.

Program Dni w Diecezji będzie zrealizowany poprzez poranki w parafiach: wspólną modlitwę, Eucharystie, konferencje oraz spotkania w małych grupach. Młodzi ludzie dostaną również pewne propozycje do osobistej pracy nad tematem w czasie pobytu.

Każdego dnia będą mieć miejsca konkretne wydarzenie w parafii związane z tematem przewodnim. Pierwszego dnia będzie to wieczór gościnności, drugiego dnia, gdy tematem jest cierpienie, Godzina Miłosierdzia. Młodzi ludzie zostaną posłani do miejsc, gdzie są potrzebujący (np. domów opieki społecznej, domów dziecka) oraz odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami parafii. Trzeci dzień związany z obietnicą będzie miał swoją kulminację podczas wydarzenia Arena Młodych. Symbolicznym znakiem wieńczącym rozważania nad spotkaniem Boga z Abrahamem oraz Dni w Diecezji jest propozycja zasadzenia Dębu Spotkania przy parafii goszczącej.

Najważniejsze wydarzenie Dni w Diecezji będzie mieć miejsce 23 lipca, na stadionie Arena Lublin. Spotkają się tam uczestnicy czterech korowodów, które, roztańczone i kolorowe, ze śpiewem na ustach, wyjdą wcześniej z różnych części miasta. Na czterech scenach wystąpi 300 aktorów-wolontariuszy oraz 800-osobowy chór. Odbędzie się widowisko nawiązujące do historii Lublina, uroczysta Msza św., a na zakończenie planowane jest przedstawienie z elementami nabożeństwa, scenami teatralnymi i modlitwami.

Do archidiecezji lubelskiej ma przybyć ok. 6 tys. młodych ludzi z całego świata. Największa grupa, licząca 700 osób, to Belgowie, ale przybędą także reprezentanci Francji, Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Brazylii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Filipin, Korei, Kuby, Słowenii oraz Papui-Nowej Gwinei.

Jak podkreśliła Aleksandra Dyjak, rzecznik prasowy Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej, chętnych do przyjęcia pielgrzymów nie brakuje, a rodziny cały czas uczestniczą w spotkaniach przygotowawczych organizowanych przez 80 parafii na terenie Lubelszczyzny.

„Młodzi, którzy odwiedzą nasz region, będą mogli przejść szlakiem Jana Pawła II, odwiedzić Katolicki Uniwersytet Lubelski, a więc uczelnię, na której niegdyś wykładał ten wielki święty czy poznać historię obozu koncentracyjnego na Majdanku. Oczywiście będzie to także czas odkrywania naszej kultury, tradycji oraz smaków polskiej kuchni” – opisała.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook