Abp Budzik: z wielką radością przygotowujemy się do ŚDM

mt, Lublin, 2016-03-14

W najbliższą niedzielę w diecezjach obchodzone będą Światowe Dni Młodzieży - Ważnym krokiem na drodze do Krakowa są diecezjalne obchody ŚDM, które w archidiecezji będziemy przeżywali w Niedzielę Palmową 20 marca – zapowiada abp Stanisław Budzik.

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową młodzież z archidiecezji lubelskiej będzie wspólnie celebrować Światowe Dni Młodzieży. - Z wielką radością i nadzieją przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To spotkanie młodych z całego świata z Piotrem naszych czasów jest dla duszpasterstwa młodzieży w Polsce niepowtarzalną okazją do ożywienia obecności młodych w Kościele, zwłaszcza w przestrzeni naszych parafii – podkreślił abp Stanisław Budzik.

W Lublinie uroczystości rozpoczną się już w piątek 18 marca Drogą Krzyżową na Majdanku. Via Crucis na terenie byłego obozu koncentracyjnego organizowana jest od 1999 roku. Uczestniczą w niej mieszkańcy miasta, młodzież. Zazwyczaj teksty rozważań przy kolejnych stacjach zaczerpnięte są ze wspomnień byłych więźniów Majdanka.

W niedzielę młodzi będą mogli wziąć udział w dwóch równolegle zorganizowanych wydarzeniach. Od godz. 11.30 w „Chatce Żaka” ze swoim spektakle „Moria” wystąpi Teatr ITP, zaś o godz. 13.00 Katechezę Miłosierdzia wygłosi ks. Adam Bab, Wikariusz Biskupi ds. młodzieży. W Auli Caritas o godzinie 12:00 rozpocznie się uwielbienie z Wspólnotą Guadalupe, natomiast po nim Katechezę Miłosierdzia skieruje do młodych ks. Tomasz Gap, duszpasterz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Z obu tych miejsc wyruszą Korowody Miłosierdzia, by wspólnie czuwać na Placu Katedralnym. Momentem kulminacyjnym będzie uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

Wydarzenia związane z ŚDM w diecezjach będą miały miejsce również w Chełmie. Po uroczystej procesji z kościoła rozesłania Apostołów do Bazyliki Narodzenia NMP, odprawiona zostanie Msza święta.

Niedziela Palmowa została wybrana 25 lat temu na obchody Światowych Dni Młodzieży. Jan Paweł II – pomysłodawca tych spotkań – podkreślał, że „w momencie, kiedy Chrystus wkraczał do Jerozolimy, otaczał go entuzjazm rzesz pielgrzymich. (…) W tym entuzjazmie pielgrzymów zdążających wraz z Chrystusem, szczególny udział mieli młodzi: dzieci i młodzież. Tym tłumaczy się także szczególny udział młodych w liturgii Niedzieli Palmowej”. Po latach Jan Paweł II przyznał, że widok wielu młodych ludzi, idących w procesji z dużymi palmami w dłoniach, wywarł na nim wielkie wrażenie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook