Abp Budzik: z wiarą i miłością spojrzeć w oczy Jezusa Miłosiernego

lsz, Lublin, 2016-03-21

W Niedzielę Palmową uroczystą procesją i Eucharystią w archikatedrze zakończyły się w archidiecezji lubelskiej obchody Dni Młodych. W tym roku towarzyszyło im hasło Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni Miłosierni”. Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Budzik. - Papież zapraszając nas do Krakowa na spotkanie młodzieży całego świata, każe nam z wiarą i miłością spojrzeć w oczy Jezusa Miłosiernego – mówił do młodych metropolita lubelski.

W homilii abp Budzik przypomniał słowa, które przed laty św. Jan Paweł II skierował do młodych. Papież mówił wówczas, że „są źrenicą Bożego oka, biciem Bożego serca i to dla nich oraz ich zbawienia Syn Boży stał się człowiekiem, został umęczony, umarł i zmartwychwstał”.

Abp Budzik zestawił to z tegorocznym orędziem papieża Franciszka, które skierował do młodych na całym świecie. – Papież napisał, że Krzyż Chrystusa jest najbardziej wymownym znakiem Bożego Miłosierdzia. Jest potwierdzeniem, że miarą miłości Boga wobec ludzkości jest miłość bezmiary – tłumaczył hierarcha.

Dlatego zachęcił, by młodzi ludzie dotykali Bożego Miłosierdzia na krzyżu i pozwalali się mu dotknąć. – W Chrystusie, który oddał za nas swoje życie na krzyżu, zawsze odnajdujemy miłość bezwarunkową, która uznaje nasze życie za dobre, która daje nam możliwość rozpoczęcia go na nowo – zapewniał.

Przypomniał, że na Sycylii w mieście Cefalù znajduje się średniowieczna katedra z mozaiką Chrystusa. – Obraz ten jest być może nam znany, bo niedawno z okazji Roku Wiary stał się jednym z symboli tego czasu – przypominał. Z wysokości zwieńczenia absydy tej katedry spogląda pogodny Chrystus, Władca całego Wszechświata. - Uniesioną prawą ręką wszystkim błogosławi – powiedział abp Budzik.

Jednak w Niedzielę Palmową Kościół nie stawia przed wiernymi uwielbionego i pogodnego Oblicza Chrystusa. – Dzisiaj wpatrujemy się w umęczoną twarz naszego Zbawiciela – powiedział lubelski hierarcha. Dlatego papież Franciszek napisał w orędziu do młodzieży, że szczególnie wymownym obliczem Bożego Miłosierdzia jest Chrystus „Misericordiae Vultus”. - Zapraszając nas do Krakowa na spotkanie młodzieży całego świata każe nam z wiarą i miłością spojrzeć w oczy Jezusa Miłosiernego – zachęcał zgromadzonych w archikatedrze lubelskiej.

- Ojciec święty w swoim orędziu i haśle, które przed nami postawił, że miłosierni miłosierdzia dostąpią. Miłosierdzie Boga jest bardzo konkretne w stosunku do nas i domaga się konkretnej odpowiedzi – mówił do młodych metropolita lubelski. Ta konkretną odpowiedzią są uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy bliźniego.

– Te uczynki wyrastają z ducha Ewangelii, ze słów naszego Zbawiciela. On nam mówi, że na końcu czasów wszyscy będziemy sądzeni z miłości miłosiernej – podkreślił arcybiskup. Dlatego bramy Królestwa Niebieskiego otworzą się przed tymi, którzy pełnili bardzo konkretne i proste czyny: głodnego nakarmić, spragnionego napoić, wędrowca w dom przyjąć, nagiego przyodziać, chorego odwiedzić, więźnia pocieszać.

- Kochani młodzi, zachęceni przez papieża Franciszka módlmy się o postawę praktycznego miłosierdzia dla nas wszystkich, dla całej polskiej młodzieży, dla młodzieży całego świata, która przyjedzie do naszej ojczyzny – zachęcał metropolita.

Wyrazem tej modlitwy były słowa św. s. Faustyny „dopomóż mi do tego, o Panie, aby oczy moje były miłosierne, aby słuch mój był miłosierny, aby język mój był miłosierny, aby ręce moje były miłosierne i pełne dobrych uczynków”.

Zwracając się na końcu do młodych zgromadzonych w archikatedrze lubelskiej, arcybiskup przywołał im słowa Pisma Świętego, które mają być dla nich pociechą i wezwaniem do używania wyobraźni miłosierdzia: „błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią i będą oglądać Boga na wieki”.

Tradycyjnie Niedziela Palmowa w archidiecezji lubelskiej była przeżywana jako Diecezjalny Dzień Młodych. W tym roku stanowił on konkretne przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu odbędą się w Krakowie.

Po spotkaniu w Chatce Żaka i spektaklu Teatru ITP „Moria”, Uwielbieniu pod przewodnictwem wspólnoty Guadalupe w auli Caritas, po katechezach o Miłosierdziu, młodzież w dwóch „Korowodach Miłosierdzia” przybyła na radosne czuwanie młodych na Placu Katedralnym.

Tam uczestnicy spotkania spotkali się z abp. Stanisławem Budzikiem, który przekazał błogosławieństwo dla parafialnych sztabów ŚDM, a następnie przewodniczył uroczystej Eucharystii w Archikatedrze Lubelskiej. W spotkaniu uczestniczył także bp. Józef Wróbel. Równoległym uroczystościom w Chełmie przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook