KUL: obchody Triduum Paschalnego

łsz, Lublin, 2016-03-25

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wieczorną liturgią Wielkiego Czwartku tradycyjnie rozpoczęto obchody Triduum Paschalnego. W Kościele Akademickim KUL wypełnionym do granic możliwości przez zgromadzoną Społeczność Akademicką KUL oraz przyjaciół i sympatyków Uniwersytetu modlono się pod przewodnictwem Rektora KUL, ks. prof. Antoniego Dębińskiego.

Swoją homilię ksiądz rektor poświęcił wydarzeniom Wielkiego Czwartku i zaprosił wszystkich do rozważania tego, co wydarzyło się tego dnia. - Właśnie tam, w Wieczerniku, sali dużej, usłanej, znajdującej się najprawdopodobniej na górze domu, który był własnością rodziców św. Marka Ewangelisty, Jezus z Nazaretu chciał usiąść przy stole razem z uczniami w przeddzień swojej męki – przypominał Rektor KUL.

Mówiąc o ustanowieniu Eucharystii i kapłaństwa jako centrum wydarzeń Wieczernika odniósł się do współczesności. Podkreślił, że „ta bliskość Eucharystii jest zadaniem, dla kapłanów i dla wszystkich ochrzczonych, by z pietyzmem, to znaczy z miłością i ze czcią wchodzili w przemieniającą nas Komunię z Tym, który „do końca nas umiłował”.

Dodał, że wszyscy są ludem kapłańskim. - W dzisiejszy wieczór do Wieczernika zabiera nas św. Jan Ewangelista – mówił ks. Antoni Dębiński - My także jesteśmy zaproszeni na ucztę. Wejdźmy do Wieczernika Wielkiego Czwartku, znajdźmy w nim swoje miejsce przy stole. Nie zajmujmy jednak miejsca Judasza Iskarioty. Z tego miejsca wchodzi się na drogą spowitą ciemnością, bez wyjścia - ostrzegał rektor.

Prosił, aby to było miejsce Piotra, który mimo że zaparł się swojego Mistrza, to później umiał „gorzko zapłakać”. - A może uda się nam usiąść na miejscu Jana. Wygląda na to, że był umiłowanym uczniem Jezusa - powiedział rektor.

Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy rozpoczęła się adoracja.

Społeczność Akademicka przez kolejne dni, jak co roku będzie gromadzić się na modlitwie w Kościele akademickim.

Jak każdego roku Poniedziałek Wielkanocny jest w polskim Kościele poświęcony Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. W tym dniu ks. prof. Antoni Dębiński o godz. 9:00 będzie sprawował uroczystą Eucharystię w bazylice św. Krzyża w Warszawie, którą transmitować będzie Program I Polskiego Radia.

Tradycyjnie na ten dzień Rektor KUL przygotował okolicznościowy list "Przez chrzest włączeni w krąg europejskiej kultury chrześcijańskiej". Będzie on odczytywany we wszystkich kościołach w Polsce i w polskich parafiach za granicą.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook