Abp Nossol: spotkanie zwierzchników kościelnych nowym bodźcem do dialogu

mip, Opole, 2016-02-13

Wierzę, że spotkanie zwierzchników kościelnych Rzymu i Moskwy będzie nowym bodźcem do dialogu chrześcijan - powiedział abp Alfons Nossol w rozmowie z KAI. Emerytowany biskup opolski przypomniał, że piątkowe rozmowy Franciszka i Cyryla są efektem posoborowej troski i działań o jedność Kościoła.

Abp Nossol podkreślił, że spotkanie zwierzchników Kościoła prawosławnego i katolickiego jest wydarzeniem historycznym, bo w nim realizuje się prawie tysiącletnie pragnienie dialogu religii chrześcijańskiej Zachodu z chrześcijaństwem Wschodu, którego szczególnym przedstawicielem jest Kościół w Rosji.

Emerytowany biskup opolski przypomniał, że piątkowe spotkanie Franciszka z Cyrylem wpisuje się w trwającą kilkadziesiąt lat dialog między katolicyzmem a prawosławiem. - Podwalin współczesnego ekumenizmu szukać trzeba w nauczaniu Pawła VI i Soboru Watykańskiego II. To on pierwszy spotkał się z patriarchą prawosławnym Konstantynopola - podkreślił abp Nossol, dodając, że udział w tym dziele mają także papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Hierarcha zaznaczył w rozmowie z KAI, że już Jan Paweł II zabiegał, aby do tego spotkania Kościołów Rzymu i Moskwy doszło. - Za Benedykta XVI wydawało się, że jest już bardzo blisko, lecz ostatecznie się nie udało - wspomniał arcybiskup. Zdaniem arcybiskupa, wydarzenie to jest powodem do dumy nie tylko dla papieża Franciszka, ale i dla każdego chrześcijanina, zwłaszcza myślącego ekumenicznie.

- Szczególnym znakiem rozmowy papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem jest fakt, że doszło do niej w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia - zauważył abp Nossol. Hierarcha wskazał, że wymowne było również miejsce spotkania, z dala od Rzymu i Moskwy. - Jestem przekonany, że to wydarzenie będzie nowym bodźcem do zdynamizowania dialogu chrześcijańskiego - podsumował abp Alfons Nossol.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook