Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

15:01 / 13-12-2017

Spotkanie opłatkowe żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej

Spotkanie opłatkowe żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnych (WOT) odbyło się dziś w Centrum Konferencyjnym katedry polowej. Wspólną modlitwę poprowadził i życzenia złożył biskup polowy Józef Guzdek. W spotkaniu wziął również udział gen. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

09:25 / 10-12-2017

Związek Piłsudczyków uczcił 150. rocznicę urodzin Marszałka

Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć Marszałka Józefa Piłsduskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. – Dzisiejsze spotkanie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim jest czasem dziękczynienia za jego czyn niepodległościowy. Jednocześnie pozwala odkryć, że wszystko co wielkie, zaczęło się w domu rodzinnym – mówił w homilii. We Mszy św. uczestniczyło licznego grono przedstawicieli Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej.

11:37 / 30-11-2017

Duszpasterze harcerzy na szkoleniu o ochronie dzieci i młodzieży

Ponad 70 kapelanów i duszpasterzy harcerzy i skautów wzięło udział w spotkaniu formacyjno-szkoleniowym na temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym. Szkolenie, zorganizowane przez Ordynariat Polowy i Centrum Ochrony Dziecka, poprzedziła Msza św. celebrowana przez biskupa polowego Józefa Guzdka, delegata Konferencji Episkopatu Polskie ds. duszpasterstwa harcerzy.

15:21 / 27-11-2017

W katedrze polowej upamiętniono posługę Zakonu Pijarów

Biskup polowy Józef Guzdek odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą posługę Zakonu Szkół Pobożnych, czyli pijarów w katedrze polowej Wojska Polskiego. Uroczystość poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ordynariusza wojskowego. W homilii bp Guzdek wyraził wdzięczność pijarom za ich pracę na rzecz wychowania młodzieży. Pijarzy obchodzą w tym roku 400-lecie istnienia zakonu, 250-rocznica kanonizacji jego założyciela św. Józefa Kalasancjusza i 375-lecie przybycia do Polski.

13:56 / 25-11-2017

Uroczystości pogrzebowe płk. Zbigniewa Makowieckiego

Mszą św. żałobną w katedrze polowej rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe płk. Zbigniewa Makowieckiego, harcerza, kawalerzysty, uczestnika II wojny światowej i działacza emigracyjnego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Zmarłego żegnali rodzina, przyjaciele, wojsko, harcerze, oraz dziesiątki sztandarów jednostek wojskowych i członkowie Federacji Kawalerii Ochotniczej. Po Mszy św. urna z prochami płk. Makowieckiego spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

15:09 / 21-11-2017

Warszawa: sokiści modlili się w katedrze polowej z okazji swojego święta

W intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei (SOK), modlił się dziś w czasie Mszy św. w katedrze polowej ordynariusz Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. W homilii biskup polowy dziękował funkcjonariuszom za ich pełną poświęcenia służbę. – W dniu waszego święta życzę, aby spotkanie z Jezusem sprawiło, że wasze serca będą szlachetniejsze, sumienia bardziej prawe a podjęte powołanie zawsze będzie służbą Bogu i Ojczyźnie – powiedział w homilii. Straż Ochrony Kolei obchodzi w tym roku 99. rocznicę powstania.

11:48 / 16-11-2017

Samolot „Marszałek Józef Piłsudski” poświęcony przez bp. Guzdka

Uroczystość rozpoczęcia służby przez nowy samolotu do przewozu najważniejszych osób w państwie odbyła się dziś w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego, na wojskowej części lotniska Okęcie. Samolotowi Boeing 737-800 nadano imię „Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Nowy statek powietrzny pobłogosławił biskup polowy Józef Guzdek.

08:26 / 14-11-2017

Warszawa: Msza św. za zmarłych żołnierzy i pracowników stołecznego garnizonu

Pamięć o zmarłych żołnierzach i pracownikach wojska uczczono dziś w Kompleksie Wojskowym 44 w Warszawie Mszą św. Eucharystii w kaplicy znajdującej się na terenie kompleksu przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii zachęcał zebranych, aby modlitwa za zmarłych stała się także okazją do refleksji nad własnym życiem, nad wykorzystaniem czasu danego nam przez Boga.

15:23 / 10-11-2017

Warszawa: tablica ku czci mieszkańców Indii, którzy pomogli Polakom podczas II wojny światowej

W Warszawie odsłonięto tablicę wdzięczności wobec władz i mieszkańców księstwa Kolhapur w Indiach, którzy udzielili schronienia Polakom ewakuowanym wraz z armią gen. Władysława Andersa ze Związku Radzieckiego w 1942 r. Tablicę, znajdującą się na Skwerze Żołnierzy Tułaczy poświęcił biskup polowy Józef Guzdek.

14:27 / 25-10-2017

Warszawa: Msza św. w 99. rocznicę powstania Sztabu Generalnego WP

Obchody 99. rocznicy powstania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (SGWP) zainaugurowano dziś Mszą św. w katedrze polowej. Eucharystii przewodniczył bp Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy życzył żołnierzom i pracownikom sztabu, aby rozpoczynający się rok stulecia Sztabu Generalnego był potwierdzeniem, że jest on „mózgiem i sercem polskiej armii”. – Niech styl waszej służby zapisze się złotymi zgłoskami w historii armii i naszego narodu – powiedział.

1 2 3 108
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.