Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

11:46 / 19-05-2017

Bp Guzdek w Bolonii: podejmujmy krzyż odpowiedzialności za losy kraju

Z apelem o „podejmowanie krzyża odpowiedzialności za losy kraju” zwrócił się do wiernych biskup polowy Józef Guzdek podczas Mszy św. odprawionej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii. Eucharystia sprawowana była z okazji 72. rocznicy wyzwolenia miasta. Jej uczestnicy modlili się w intencji poległych, zmarłych i żyjących uczestników bitwy – żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

13:16 / 18-05-2017

Monte Cassino: bp Guzdek przewodniczył Mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym

Mszą św. sprawowaną przez biskupa polowego Józefa Guzdka na Polskim Cmentarzu Wojennym rozpoczęły się uroczystości 73. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino. W homilii ordynariusz wojskowy podkreślał, że polegli w bitwie żołnierze złożyli ofiarę życia na ołtarzu wolności i wciąż żyją w naszej pamięci.

10:55 / 18-05-2017

Bp Guzdek na Monte Cassino: żołnierze gen. Andersa nie porzucili krzyża po zwycięskiej bitwie

Po zwycięskiej bitwie polscy żołnierze nie porzucili krzyża. Dalej płacili wysoką cenę za wierność ewangelicznej zasadzie. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Ich serca biły miłością do Polski, do niej spieszyli, walcząc ze znienawidzonym wrogiem – mówił w czwartek bp Józef Guzdek podczas Mszy św. celebrowanej w ramach uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Monte Cassino w 73. rocznicę bitwy o włoski klasztor i wzgórze.

21:23 / 02-05-2017

Warszawa: prezydent odznaczył osoby i organizacje zasłużone dla Polaków poza granicami kraju

Na dziedzińcu Belwederu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent Andrzej Duda wręczył biało-czerwone przedstawicielom organizacji działających na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Prezydent podziękował im za wspieranie utrzymywania polskości i Polaków mieszkających na obczyźnie. Wśród odznaczonych znalazł się m.in. ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski.

22:21 / 14-04-2017

Bp Guzdek w katedrze polowej: troską Boga jest każdy człowiek

– Troską Boga jest każdy człowiek – jego życie doczesne, zbawienie i zmartwychwstanie – powiedział podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze polowej bp Józef Guzdek. Żołnierze, funkcjonariusze, pracownicy wojska, kombatanci i harcerze wzięli udział w nabożeństwie, podczas którego adorowali krzyż wniesiony do katedry polowej w asyście żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i Batalionu Reprezentacyjnego.

21:37 / 13-04-2017

Warszawa: ks. płk Wątroba obmył stopy dwunastu kombatantom AK

Mszą św. Wieczerzy Pańskiej sprawowaną pod przewodnictwem ks. płk. Januarego Wątroby, wikariusza generalnego biskupa polowego rozpoczęły się w katedrze polowej WP obchody Triduum Sacrum. Podczas Eucharystii nastąpił obrzęd obmycia nóg dwunastu kombatantom, żołnierzom Armii Krajowej.

20:46 / 12-04-2017

Warszawa: otwarcie wystawy o ks. prał. Peszkowskim, kapelanie środowisk katyńskich

Wystawę o ks. prał. Zdzisławie Peszkowskim otwarto w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Otwarcie ekspozycji poprzedziła Msza św. celebrowana przez biskupa polowego Józefa Guzdka. 13 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

13:27 / 11-04-2017

Popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanęło na pl. Piłsudskiego

Przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa odbyła się 10 kwietnia uroczystość odsłonięcia popiersia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W ceremonii odsłonięcia monumentu wzięli udział członkowie rodziny tragicznie zmarłego prezydenta, m.in. córka Marta oraz brat Jarosław Kaczyński. Obecni byli także Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, premier Beata Szydło, kadra kierownicza MON, generałowie Wojska Polskiego, żołnierze i pracownicy stołecznego garnizonu oraz mieszkańcy Warszawy. W uroczystości uczestniczyli także ordynariusze Wojska Polskiego, bp Józef Guzdek, bp Jerzy Pańkowski i bp Mirosław Wola.

09:20 / 11-04-2017

Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w katedrze polowej Wojska Polskiego

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył wieczorem w katedrze polowej Mszy św. w intencji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki, bp. Tadeusza Płoskiego, ks. Jana Osińskiego, załogi oraz pasażerów samolotu, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.

13:28 / 26-03-2017

Katedra polowa: uczczono pamięć uczestników akcji pod Arsenałem

W Warszawie trwają obchody 74 rocznicy akcji pod Arsenałem, jednej z najbardziej brawurowych operacji wojskowych przeprowadzonych w stolicy przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów podczas okupacji. Dzięki niej z rąk Niemców udało się odbić 21 zakładników, m.in. Jana Bytnara ps. „Rudy”.

1 2 3 104
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.