Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

11:58 / 22-04-2018

Katedra polowa: uczczono 98 rocznicę utworzenia Muzeum Wojska Polskiego

Mszę św. w 98. rocznicę utworzenia Muzeum Wojska Polskiego sprawowano dziś w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego. Liturgii przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego. W homilii podkreślał, że prawdziwym skarbem placówki są jego pracownicy, którzy z oddaniem pełnią pieczę na skarbami oręża polskiego. Z okazji 98. rocznicy utworzenia w parku plenerowym przy Muzeum Wojska Polskiego odbędzie się piknik wojskowy.

08:42 / 17-04-2018

Warszawa: Msza św. w 73. rocznicę wyzwolenia obozu Oberlange

Pamięć o jeńcach obozu Oberlangen uczczono Mszą św. w katedrze polowej, sprawowaną przez ks. kmdr. w st. spocz. Janusza Bąka, delegata biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów. W obozie tym więziono kobiety walczące w powstaniu warszawskim. Zostały one wyzwolone przez żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka 12 kwietnia 1945 r.

18:44 / 15-04-2018

Dzwony kościołów wojskowych zabrzmią w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Biskup polowy WP Józef Guzdek zwrócił się z apelem do kapelanów ordynariatu polowego o upamiętnienie i modlitwę w intencji uczestników powstania w getcie warszawskim.

14:35 / 13-04-2018

Muzeum Katyńskie: Msza św. w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył dziś Mszy św. z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, na placu apelowym Muzeum Katyńskiego. W homilii podkreślał, że uwięzieni i zamordowani przedstawiciele polskich elit zachowali wewnętrzną wolność i godność, a spotkanie z nimi powinno skłaniać do rachunku sumienia z naszej „wierności Bogu i ludziom, złożonej przysiędze i zobowiązaniom wynikającym z przynależności do wspólnoty narodowej”. 78 lat temu Niemcy ogłosili wiadomość o odnalezieniu w lesie katyńskim ciał zamordowanych polskich oficerów.

22:55 / 10-04-2018

Katedra Polowa: Msza św. i znicze w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

– Te słowa: „niech się nie trwoży serce wasze” Jezus kieruje także do rodzin, krewnych i przyjaciół ofiar smoleńskiej tragedii – mówił wieczorem w katedrze polowej WP biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, jego małżonki, bp. Tadeusza Płoskiego, ks. Jana Osińskiego, załogi oraz pasażerów samolotu, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

11:25 / 10-04-2018

Msza św. w intencji bp. Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego

Poranną Mszą św. w katedrze polowej WP uczczono pamięć biskupa polowego Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego, którzy zginęli w tragedii smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.

11:22 / 10-04-2018

Na Powązkach uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie z udziałem m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy Błońskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku. „Jako chrześcijanie chcemy ofiarować im naszą modlitwę i prosić dla nich o miłosierdzie Boże” – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

14:11 / 01-04-2018

Bp Guzdek: celem spotkania ze Zmartwychwstałym jest wyzwolenie z lęku i strachu

– Niech spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem napełni nasze serca mądrością, mocą i odwagą. Niech nam będą obce lęk i strach mówił wieczorem w katedrze polowej biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej. Po jej zakończeniu ulicami Starego Miasta przeszła procesja rezurekcyjna. Obrzędy liturgiczne odbyły się z udziałem wojskowej asysty honorowej i sztandaru Wojska Polskiego.

21:28 / 30-03-2018

Bp Guzdek: obudźmy w sobie żal za grzechy

Obudźmy w sobie żal za grzechy i przewinienia przeciwko przykazaniu miłości Boga i bliźniego – zachęcał podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze polowej bp Józef Guzdek. Żołnierze, funkcjonariusze, pracownicy wojska, kombatanci i harcerze wzięli udział w nabożeństwie, podczas którego adorowali krzyż wniesiony do katedry polowej w asyście żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i Pułku Reprezentacyjnego.

21:29 / 29-03-2018

Katedra polowa: bp Guzdek obmył nogi kombatantom

Mszą św. Wieczerzy Pańskiej sprawowaną pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka rozpoczęły się w katedrze polowej WP obchody Triduum Sacrum. Podczas Eucharystii nastąpił obrzęd obmycia nóg dwunastu kombatantom, żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej.

1 2 3 113
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.