Ordynariat Polowy

23 lutego 2019 | 03:30

Dzień Myśli Braterskiej w Pałacu Prezydenckim

Biskup Polowy Józef Guzdek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy przewodniczył w kaplicy Pałacu Prezydenckiego Mszy św. w intencji harcerzy i skautów z okazji obchodzonego dziś Dnia Myśli Braterskiej.

22 lutego 2019 | 18:32

Warszawa: harcerskie spotkanie i modlitwa z okazji wspomnienia bł. ks. phm. Stefana W. Frelichowskiego

Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy będą modlić się i wspominać bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego w sobotę, 23 lutego w katedrze polowej w Warszawie (ul. Długa 13/15). Okazją do spotkania jest przypadające tego dnia liturgiczne wspomnienie patrona polskich harcerzy.

19 lutego 2019 | 11:59

Harcerska modlitwa z okazji wspomnienia bł. ks. phm. Stefana W. Frelichowskiego

Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy będą modlić się i wspominać bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego w sobotę, 23 lutego w katedrze polowej w Warszawie. Okazją do spotkania jest przypadające tego dnia liturgiczne wspomnienie patrona polskich harcerzy.

14 lutego 2019 | 15:30

Katedra polowa: Msza św. w 77. rocznica powołania Armii Krajowej

Ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej. Dziś mija 77. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową oraz 76. rocznica utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK. Po Mszy św. wierni udali się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbył się apel pamięci.

12 lutego 2019 | 10:52

Bp Guzdek modlił się w intencji chorych Wojskowego Instytutu Medycznego

W XXVII Światowy Dzień Chorego biskup polowy Józef Guzdek odwiedził pacjentów i lekarzy Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św., podczas której udzielił sakramentu chorych, a także spotkał się z pacjentami, kadrą, personelem i kapelanami szpitala.

10 lutego 2019 | 07:53

Abp Głódź: Biskupstwo Polowe znakiem zmartwychwstającej Rzeczypospolitej

Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański przewodniczył w katedrze polowej WP Mszy św. w intencji kapelanów oraz pracowników Ordynariatu Polowego. Abp Głódź był pierwszym biskupem polowym po przywróceniu Ordynariatu Polowego w 1991 r. Jak podkreślał w homilii „dzieje Biskupstwa Polowego i Ordynariatu splotły się nierozerwalnie z dziejami narodu i Ojczyzny”.

05 lutego 2019 | 15:03

Msza św. w 100. rocznicę powołania Biskupstwa Polowego w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio przewodniczył w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszy św. w setną rocznicę powołania Biskupstwa Polowego w Polsce. Podczas Eucharystii z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca ks. prał. Achillesa Rattiego, wizytatora, a następnie nuncjusza apostolskiego w Polsce, późniejszego papieża Piusa XI. 5 lutego 1919 r. papież Benedykt XV ustanowił Biskupstwo Polowe w Polsce i mianował pierwszego biskupa polowego, którym został bp Stanisław Gall (1865–1942), sufragan warszawski.

05 lutego 2019 | 14:33

Warszawa: rozpoczęła się Msza św. w 100. rocznicę powołania Biskupstwa Polowego

W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęła się Msza św. sprawowana z okazji 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce. W liturgii, której przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, generałowie, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego.

05 lutego 2019 | 04:37

Fundamentem silnej armii są wartości moralne!

– Specyfiką posługi duszpasterzy wojskowych jest troska o żołnierza, który często doświadcza rozterek i stawia sobie wiele pytań natury moralnej i egzystencjalnej – mówi KAI bp gen. Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego w wywiadzie z okazji setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego Wojsk Polskich. „Kapelani zdawali trudny egzamin w czasach dla Polski najtrudniejszych i zapewniam, że gdyby zaszła taka potrzeba teraz, również nie zawiodą” – dodaje.

05 lutego 2019 | 02:09

100 lat temu powołano Biskupstwo Polowe w Polsce

Jutro, 5 lutego minie setna rocznica utworzenia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce. Dziś jego rolę pełni Ordynariat Polowy w Polsce, w którym posługę pełnią kapelani wojskowi i służb mundurowych. W czasach PRL działalność ordynariatu została zahamowana, a w jego miejsce powołano fasadowy Generalny Dziekanat Wojska Polskiego. Ordynariat Polowy w Polsce przywrócony został dopiero w 1991 r. z woli papieża św. Jana Pawła II, dlatego pomimo stuletniej historii duszpasterstwa wojskowego ordynariat miał tylko pięciu biskupów polowych.

1 2 3 124
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.