Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

17:08 / 24-06-2017

Bp Guzdek odprawił Mszę św. dla członków Zakonu Maltańskiego

Mszą św. w katedrze polowej damy i kawalerowie Zakonu Maltańskiego uczcili święto swego patrona – św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W czasie uroczystości do grona rycerzy maltańskich włączony został Edward Mroczkowski.

20:57 / 19-06-2017

Warszawa: Msza św. dla żołnierzy i pracowników Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Przed pychą i fałszywą pokorą przestrzegał biskup polowy Józef Guzdek żołnierzy i pracowników wojska Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). Mszą św. w katedrze polowej zainaugurowano obchody święta DG RSZ, którego główne uroczystości odbędą się jutro. Przed Mszą św. gen. dyw. Jarosław Mika i bp Józef Guzdek złożyli kwiaty i znicz w Kaplicy Katyńskiej.

16:59 / 18-06-2017

225. rocznica ustanowienia Orderu Virtuti Militari

Mszą św. w katedrze polowej w Warszawie rozpoczęły się obchody 225. rocznicy ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari. Eucharystii, w której uczestniczyli odznaczeni nim kombatanci, przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa. W homilii podkreślił, że rocznica ustanowienia orderu jest okazją do refleksji nad cnotą męstwa w codziennym życiu. Virtuti Militari jest najwyższym odznaczeniem wojskowym nadawanym za wybitne zasługi bojowe. Jest też najstarszym orderem wojskowym na świecie spośród nadawanych do tej pory.

11:33 / 16-06-2017

Uroczystość Bożego Ciała w Polskich Kontyngentach Wojskowych

Wczorajszą Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przeżywali także żołnierze polskich kontyngentów wojskowych w Afganistanie i Kosowie.

13:19 / 12-06-2017

Katedra polowa: upamiętniono 25-lecie Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników

Srebrny jubileusz Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników (ZRPŻ-G) uczczono dziś w katedrze polowej Mszą św., której przewodniczył ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz kurii Ordynariatu Polowego. W homilii kapelan podkreślał, że represjonowani w latach 1949-1959 żołnierze-górnicy po latach upokorzeń i cierpienia okazali się zwycięzcami, a w czasach próby zachowali się „tak jak trzeba”.

12:43 / 04-06-2017

Warszawa: w katedrze polowej uczczono 100-lecie powstania „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera

W Warszawie odbywają się obchody 100-lecia powstania „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera, jednej z najważniejszych polskich formacji wojskowych okresu odzyskania niepodległości. Uroczystości zainaugurowała Msza św. sprawowana w katedrze polowej przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości, m.in. grupy rekonstrukcyjne, przemaszerowali na plac Marszałka Józefa Piłsduskiego, gdzie w południe odbyła się uroczysta zmiana wart i festyn upamiętniający „Błękitną Armię”.

16:07 / 03-06-2017

Warszawa: uroczystość wręczenia patentów oficerskich duchownym z dawnych jednostek kleryckich

Biskup polowy Józef Guzdek celebrował Mszę św. w intencji żołnierzy-alumnów, którzy w latach 1959-1980 odbywali przymusową służbę wojskową w tzw. jednostkach kleryckich. – Dzisiejsza uroczystość jest gestem elementarnej sprawiedliwości wobec byłych alumnów-żołnierzy – mówił w homilii bp Guzdek. Po zakończeniu Eucharystii minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył patenty oficerskie 141 księżom.

09:38 / 30-05-2017

Katedra polowa: powtórny pogrzeb bp. Tadeusza Płoskiego

Z udziałem najbliższej rodziny i przyjaciół w poniedziałek wieczorem odbył się w katedrze polowej powtórny pogrzeb bp. gen. dyw. Tadeusza Płoskiego, biskupa polowego w latach 2004–2010, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Po zakończeniu Eucharystii trumna z ciałem bp. Płoskiego spoczęła w krypcie katedry.

13:19 / 27-05-2017

Ordynariat Polowy ws. doniesień „Newsweeka”

Publikujemy oświadczenie rzecznika prasowego Ordynariatu Polowego w sprawie informacji zamieszczonej na portalu www.newsweek.pl

10:47 / 25-05-2017

Warszawa: Msze św. i koncert w hołdzie rtm. Pileckiemu w 69. rocznicę śmierci

„Panny Wyklęte – Chwała Rotmistrzowi!”, to tytuł koncertu, który odbędzie się dziś o godz. 20 w byłym areszcie śledczym Warszawa-Mokotów (ul. Rakowiecka 37). W słynnym mokotowskim więzieniu powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To właśnie na Rakowieckiej 69 lat temu, 25 maja 1948 został wykonany wyrok na rtm. Witoldzie Pileckim, bohaterze polskiego podziemia niepodległościowego.

1 2 3 105
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.