Ordynariat Polowy

14:03 / 14-12-2018

Uroczystości pogrzebowe płk Danuty Gałkowej ps. „Blondynka”

W Warszawie pożegnano zmarłą 7 grudnia płk Danutę Gałkową, ps. „Blondynka”, sanitariuszkę Powstania Warszawskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego, której przewodniczył proboszcz, ks. płk Mariusz Tołwiński.

11:14 / 13-12-2018

Katedra polowa: modlitwa za Ojczyznę i w intencjach ofiar stanu wojennego

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył w katedrze polowej Mszy św., w intencji Ojczyzny oraz w intencji ofiar stanu wojennego w Polsce w 37. rocznicę jego wprowadzenia. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

19:46 / 02-12-2018

Warszawa: inauguracja obchodów setnej rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego, podczas której odbyła się inauguracja jubileuszu setnej rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce. Podczas Eucharystii poświęcony został medalion pamiątkowy, który zostanie wmurowany w ściany katedry 5 lutego, podczas centralnej uroczystości obchodów jubileuszowych. 5 lutego 1919 r. papież Benedykt XV powołał do istnienia Biskupstwo Polowe w Polsce – instytucję duszpasterstwa wojskowego dla żołnierzy Wojska Polskiego.

08:46 / 01-12-2018

List biskupa polowego z okazji rozpoczęcia jubileuszu setnej rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce

„Podejmujmy wspólny wysiłek i życzliwą współpracę wokół najważniejszego celu, jakim jest dobro każdego żołnierza, niepodległość i bezpieczeństwo naszej umiłowanej Ojczyzny” – zachęca wiernych Ordynariatu Polowego bp Józef Guzdek. Biskup Polowy skierował do diecezjan list z okazji, rozpoczynających się 2 grudnia, uroczystości jubileuszowych setnej rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce.

10:20 / 30-11-2018

Msza św. w intencji Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach

Bp Józef Guzdek sprawował w katedrze polowej WP Mszę św. w intencji poległych na służbie policjantów oraz ich rodzin. W Eucharystii dziękowano także za ponad 20 lat funkcjonowania Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. W homilii bp Guzdek, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. duszpasterstwa Policji, dziękował pracownikom fundacji za ich samarytańską posługę.

18:54 / 28-11-2018

Bp Guzdek: niech połączy nas troska o polskie morze

– W setną rocznicę powołania Marynarki Wojennej jesteśmy zobowiązani do wyrażenia wdzięczności wielu pokoleniom polskich marynarzy, którzy dobrze przysłużyli się Polsce – mówił podczas Mszy św. w kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Eucharystii dziękczynnej w setną rocznicę powstania Marynarki Wojennej RP. W południe przy pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki w Gdyni, odbyła się uroczysta zmiana wart.

14:40 / 27-11-2018

Ośno Lubuskie: ostatnie pożegnanie kapelana Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

Na cmentarzu w Ośnie Lubuskim pochowano śp. ks. por. Antoniego Humeniuka – kapłana diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, oddelegowanego do posługi w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego. Uroczystościom pogrzebowym 26 listopada przewodniczyli bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski oraz bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

15:33 / 11-11-2018

Centralne uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości

W Warszawie trwają centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W południe w całej Polsce, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” Polacy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Hymnem państwowym rozpoczęła się w Warszawie uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem najwyższych władz państwowych.

08:45 / 02-11-2018

Bp Guzdek apeluje o opiekę nad grobami walczących o niepodległość Ojczyzny

Z apelem o troskę o miejsca pochówków żołnierzy i osób walczących o niepodległość Ojczyzny zwrócił się do kapelanów i wiernych Ordynariatu Polowego bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy zachęca do współpracy z zarządcami cmentarzy, władzami samorządowymi, kombatantami i młodzieżą w celu ochrony zagrożonych likwidacją lub zniszczeniem grobów.

12:54 / 30-10-2018

Pożegnanie płk. Edmunda Brzozowskiego, weterana walk o Tobruk

Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. płk. Edmunda Brzozowskiego, weterana walk o Tobruk, uczestnika kampanii włoskiej i wieloletniego przewodniczącego organizacji kombatanckich, zrzeszających byłych żołnierzy 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Eucharystii przewodniczył ks. ppor. Daniel Piejko, wikariusz katedry polowej. Po Mszy św. trumna została złożona w kwaterze żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

1 2 3 120
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.