Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Depesze KAI:

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

13:28 / 26-03-2017

Katedra polowa: uczczono pamięć uczestników akcji pod Arsenałem

W Warszawie trwają obchody 74 rocznicy akcji pod Arsenałem, jednej z najbardziej brawurowych operacji wojskowych przeprowadzonych w stolicy przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów podczas okupacji. Dzięki niej z rąk Niemców udało się odbić 21 zakładników, m.in. Jana Bytnara ps. „Rudy”.

09:51 / 02-03-2017

Kuwejt: polscy żołnierze uczcili Żołnierzy Wyklętych

Na terenie bazy lotniczej Al-Jaber w Kuwejcie zorganizowano uroczystą zbiórkę żołnierzy II zmiany PKW Operation Inherent Resolve Kuwejt z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Po południu sprawowana była Msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego.

13:22 / 01-03-2017

Warszawa: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Muzeum Wojska Polskiego zainaugurowane zostały 1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na dziedzińcu muzeum odczytany został apel pamięci. W trakcie święta minister ON Antoni Macierewicz wręczył Michałowi Dworczykowi nominację na stanowisko sekretarza stanu w MON, a sześciorgu kombatantów zostało awansowanych przez niego na wyższe stopnie oficerskie. Wręczone zostały także odznaki honorowe i medale pamiątkowe „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”.

13:29 / 28-02-2017

Biskup polowy na inauguracji Krajowej Administracji Skarbowej

W dniu uroczystej inauguracji działalności Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) życzę wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom prawości i rozwagi, roztropności i odpowiedzialności oraz wierności prawu w podejmowaniu wszelkich działań – mówił w katedrze polowej Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.

13:42 / 25-02-2017

Warszawa: 75. Rocznica utworzenia 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka

– Wdzięczność jest miarą wielkości i szlachetności ludzkich serc – powiedział podczas Mszy św. w intencji żyjących, poległych i zmarłych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka Biskup Polowy Józef Guzdek. Eucharystią w katedrze polowej rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75 rocznicę utworzenia dywizji, która wsławiła się m.in. wyzwalaniem północnej Francji, Holandii i Belgii. W południe na pl. Inwalidów, przy którym znajduje się pomnik 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka odbyły się dalsze uroczystości rocznicowe.

10:42 / 24-02-2017

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 28 lutego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszą św. o godz. 18.00. Eucharystii będzie przewodniczyć biskup polowy Józef Guzdek, który wygłosi okolicznościowe kazanie. Po Mszy św. rozpocznie się koncert upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

17:51 / 22-02-2017

Harcerska Msza św. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego zainaugurowała obchody Dnia Myśli Braterskiej

Biskup Polowy Józef Guzdek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy przewodniczył w kaplicy Pałacu Prezydenckiego Mszy św. w intencji harcerzy i skautów z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W homilii wskazał na postacie bł. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapelana, męczennika z Dachau, patrona polskich harcerzy oraz Heleny Kmieć, misjonarki, zamordowanej w styczniu w Boliwii. – Ci, którzy przeszli przez życie i pozostawili dobry ślad przekonują, że nie życie wygodne, ale życie godne ma głęboki sens – przekonywał. Po Mszy św. harcerze udali się na spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Dziś harcerze na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej.

10:30 / 20-02-2017

Kombatanci i harcerze uczcili bł. ks. Frelichowskiego i rocznicę utworzenia AK

Niech ideały, dla których żyli i umierali żołnierze Armii Krajowej staną się częścią etosu współczesnego pokolenia harcerzy w służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim – mówił dziś w katedrze polowej bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. z okazji 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz wspomnienia liturgicznego bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy.

16:32 / 11-02-2017

Warszawa: wręczenie patentów oficerskich duchownym z kompanii kleryckich

Biskup polowy Józef Guzdek celebrował Mszę św. w intencji żołnierzy-alumnów, którzy w latach 1959-1980 odbywali przymusową służbę wojskową w tzw. kompaniach kleryckich. – Przymusowy pobyt w wojsku był czasem represji, poniżania waszej godności i próbą łamania waszych sumień. Jednak oparliście się tej próbie i wyszliście zwycięsko z tamtych doświadczeń – mówił w homilii bp Guzdek. Po zakończeniu Eucharystii minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył patenty oficerskie 163 księżom. Byli klerycy-alumni modlili się m.in. w intencji premier Beaty Szydło oraz osób poszkodowanych we wczorajszym wypadku samochodowym.

20:47 / 10-02-2017

Warszawa: biskup polowy WP odwiedził pacjentów Wojskowego Instytutu Medycznego

W przeddzień XXV Światowego Dnia Chorego biskup polowy Józef Guzdek odwiedził pacjentów i lekarzy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przy ul. Szaserów. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św., podczas której udzielił sakramentu namaszczenia chorych, a także spotkał się z pacjentami, kadrą, personelem i kapelanami szpitala.

1 2 3 103
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.