Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Depesze KAI:

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

10:30 / 20-02-2017

Kombatanci i harcerze uczcili bł. ks. Frelichowskiego i rocznicę utworzenia AK

Niech ideały, dla których żyli i umierali żołnierze Armii Krajowej staną się częścią etosu współczesnego pokolenia harcerzy w służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim – mówił dziś w katedrze polowej bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. z okazji 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz wspomnienia liturgicznego bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy.

16:32 / 11-02-2017

Warszawa: wręczenie patentów oficerskich duchownym z kompanii kleryckich

Biskup polowy Józef Guzdek celebrował Mszę św. w intencji żołnierzy-alumnów, którzy w latach 1959-1980 odbywali przymusową służbę wojskową w tzw. kompaniach kleryckich. – Przymusowy pobyt w wojsku był czasem represji, poniżania waszej godności i próbą łamania waszych sumień. Jednak oparliście się tej próbie i wyszliście zwycięsko z tamtych doświadczeń – mówił w homilii bp Guzdek. Po zakończeniu Eucharystii minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył patenty oficerskie 163 księżom. Byli klerycy-alumni modlili się m.in. w intencji premier Beaty Szydło oraz osób poszkodowanych we wczorajszym wypadku samochodowym.

20:47 / 10-02-2017

Warszawa: biskup polowy WP odwiedził pacjentów Wojskowego Instytutu Medycznego

W przeddzień XXV Światowego Dnia Chorego biskup polowy Józef Guzdek odwiedził pacjentów i lekarzy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przy ul. Szaserów. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św., podczas której udzielił sakramentu namaszczenia chorych, a także spotkał się z pacjentami, kadrą, personelem i kapelanami szpitala.

11:04 / 26-01-2017

Uroczystości pogrzebowe gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego

Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się w Warszawie uroczystości pogrzebowe gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, oficera brytyjskiego wywiadu. – Jego serce przez 96 lat biło miłością do Polski – mówił w homilii bp Józef Guzdek, który przewodniczył Mszy św. żałobnej w katedrze polowej Wojska Polskiego. Po Mszy św. trumna z ciałem gen. Brochwicz-Lewińskiego została złożona na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

21:01 / 24-01-2017

Msza św. w katedrze polowej w 154 rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Mszą św. w stołecznej katedrze polowej uczczono pamięć uczestników powstania styczniowego w 154 rocznicę jego wybuchu. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy przypomniał postać św. Brata Alberta Chmielowskiego, uczestnika walk powstańczych, jednego z patronów roku 2017. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy Eucharystii udali się pod Krzyż Romualda Traugutta, gdzie odbył się apel pamięci.

10:31 / 23-01-2017

Msza św. w katedrze polowej w 154. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Mszą św. w stołecznej katedrze polowej uczczono pamięć uczestników powstania styczniowego w 154 rocznicę jego wybuchu. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy przypomniał postać św. Brata Alberta Chmielowskiego, uczestnika walk powstańczych, jednego z patronów roku 2017. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy Eucharystii udali się pod Krzyż Romualda Traugutta, gdzie odbył się apel pamięci.

11:46 / 18-01-2017

Warszawa: uroczystości pogrzebowe gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego (zapowiedź)

Uroczystości pogrzebowe gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego, ps. „Gryf”, żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, rozpoczną się 25 stycznia o godz. 11.00 Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15). Eucharystii przewodniczyć będzie biskup polowy Józef Guzdek. Po zakończeniu Mszy św. dalsze uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W pogrzebie generała zapowiedziany jest udział prezydenta RP Andrzeja Dudy.

13:36 / 14-01-2017

Warszawa: XX Krajowe Spotkanie Opłatkowe Honorowych Dawców Krwi

Jubileuszowe XX Krajowe Spotkanie Opłatkowe Honorowych Dawców Krwi odbyło się w katedrze polowej Wojska Polskiego. Poprzedziła je Msza św. sprawowana przez biskupa polowego Józefa Guzdka. W homilii Ordynariusz Wojskowy dziękował krwiodawcom za ich bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, nazwał ich „cichymi bohaterami czasów pokoju”.

10:20 / 13-01-2017

Jutro wręczenie wyróżnień Benemerenti Ordynariatu Polowego (zapowiedź)

Jutro w Wojskowej Akademii Technicznej odbędzie się uroczystość wręczenia wyróżnień Benemerenti – Ordynariatu Polowego. Gali towarzyszyć będzie koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

13:33 / 21-12-2016

Warszawa: uczczono poległych na misjach pokojowych

Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć poległych poza granicami Polski żołnierzy Wojska Polskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii podkreślał, że polegli podczas misji żołnierze nieśli krzyż odpowiedzialności za bezpieczeństwo i wolność innych narodów. W południe w Centrum Weterana Misji poza Granicami Państwa odbył się apel pamięci. Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa był obchodzony po raz drugi.

1 2 3 102
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.