Bp Guzdek: Wielki Post okazją do odrzucenia masek hipokryzji

kos, Warszawa, 2016-02-10

W Kaplicy pw. Matki Bożej Zwycięskiej Kompleksu Wojskowego 0044 bp polowy Józef Guzdek sprawował Mszę św. rozpoczynającą Wielki Post dla ponad 250 żołnierzy i pracowników wojska służących w pięciu jednostkach skupionych na jego terenie. W homilii zachęcał zebranych, aby Wielki Post stał się dla nich okazją do „odrzucenia masek hipokryzji” i czasem odkrywania prawdy o sobie.

W Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy cywilni Pułku Ochrony, Batalionu Reprezentacyjnego, Resortowego Centrum Zarządzania Sieciami i Usługami Teleinformatycznymi, Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych, Oddziału Zabezpieczenia oraz Centrum Konferencyjnego MON. Liturgię słowa przygotowali żołnierze służący w obrębie Kompleksu Wojskowego 0044. Poza nimi w Eucharystii uczestniczyli żołnierze 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego im. prezydenta Stefana Starzyńskiego.

- Ludzie przybierają maski, aby ukryć prawdę o sobie – mówił w homilii bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że początek Wielkiego Postu to wezwanie do nawrócenia i odrzucenia obłudy, która może dotyczyć każdego aspektu naszego życia.

Bp Guzdek przywołał słowa gen. Philipa Breedlove’a, głównodowodzącego wojskami amerykańskimi w Europie, które miał okazję usłyszeć podczas konferencji naczelnych kapelanów wojskowych. - Gen. Breedlove powiedział, że rolą kapelana jest mówienie prawdy, nawet tej najtrudniejszej - dowódcy i każdemu z żołnierzy, do których jest posłany. Ten czterogwiazdkowy generał wyznał, że dziwi się tym oficerom, którzy nie mają odwagi przyznać się do wiary i udają kogoś innego. Czy można mieć nadzieję, że oficer wykaże się odwagą i męstwem na polu walki, skoro wstydzi przyznać się do wiary – zacytował gen. Breedlove’a bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że w odkryciu prawdy o sobie pomaga korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Przypomniał, że w tym roku obchodzimy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który jest szczególną okazją do nawrócenia i pojednania z Bogiem i ludźmi.

Ponadto wyjaśnił, że posypanie głów popiołem jest przypomnieniem prawdy o przemijalności i kruchości ludzkiego życia. Jest także zachętą, aby nawrócenia nie odsuwać w czasie, wszak można nie zdążyć. Na koniec życzył zebranym owocnego przeżywania Wielkiego Postu.

Po homilii nastąpił obrzęd poświęcenia popiołu i posypania nim głów wiernych.

Mszę św. koncelebrowali ks. kpt. Maciej Śliwa, kapelan kompleksu wojskowego 0044, ks. por. Marcin Janocha, administrator katedry polowej i ks. Stanisław Dyndał, wikariusz katedry polowej. Przed Mszą św. żołnierze i pracownicy kompleksu mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook