Warszawa: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (zapowiedź)

kos, Warszawa, 2016-02-18

Centralne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 1 marca w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszą św. o godz. 8.30. Eucharystii będzie przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, który wygłosi także okolicznościowe kazania.

O godz. 10.00 na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się uroczysty apel pamięci z udziałem Antoniego Macierewicza, ministra Obrony Narodowej. Po zakończeniu uroczystości odbędzie się przemarsz wojskowej asysty honorowej oraz pododdziałów rekonstrukcji historycznej z Muzeum Wojska Polskiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Na godz. 11.00 zaplanowana jest uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
W południe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed Panteonem-Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych odbędzie się okolicznościowy apel pamięci.
Wieczorem o godz. 20.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Mianem Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Niezłomnych określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze AK oraz osoby, które nie chciały zgodzić na sowiecką dominację w kraju. W walkach zginęło ponad 8,5 tysiąca żołnierzy podziemia, 5 tysięcy skazano na karę śmierci. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tysięcy osób.
Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych - Józef Franczak ps. "Lalek" zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim, 21 października 1963 roku.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski kontynuował projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook