Afganistan: Święta Wielkanocne polskich żołnierzy

kos, Warszawa, 2016-03-30

W Afganistanie trwa III zmiana misji „Resolute Support”, w której biorą udział żołnierze Polskiego Kontyngentu w Afganistanie. Polacy wraz z żołnierzami innych państw, m. in. Amerykanami, obchodzili tegoroczne Święta Wielkanocne.

W Wielki Czwartek, w dniu ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, w kaplicy wojskowej w Bagram odbyło się poświęcenie nowego tabernakulum. W homilii podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej ks. por. Marek Drabik, kapelan kontyngentu, mówił o funkcji tabernakulum oraz symbolice ołtarza. Podkreślał, że Eucharystia jest wielkim darem Boga dla ludzi. Podziękował też wszystkim żołnierzom, którzy włączyli się w remont kaplicy.

W Wielki Piątek w kaplicy sprawowano liturgię Męki Pańskiej. Odbyła się też adoracja krzyża. W kazaniu skierowanym do żołnierzy kontyngentu ks. Drabik przypominał, że krzyż jest dla chrześcijan znakiem zwycięstwa i wielkiej miłości Chrystusa do człowieka. - Krzyż pokazuje, że dla miłości nie ma niczego niemożliwego. Chrystus cierpiał, aby pokonać cierpienie; umarł, by pokonać śmierć. Przez krzyż dokonało się przejście ze świata, na którym na pozór panowało zło, do świata, w którym wszystko znów jest na swoim miejscu i gdzie miłość jest najwyższą, niezaprzeczalną wartością – powiedział.

Po zakończonej adoracji, Najświętszy Sakrament przeniesiono do Grobu Pańskiego wykonanego przez żołnierzy III zmiany. Żołnierze pełnili przy nim symboliczną wartę, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Wspólnie z Polakami Najświętszy Sakrament adorowali żołnierze i pracownicy wojska innych narodowości.
W wielkanocny poranek żołnierze zgromadzili się w kaplicy na uroczystej Mszy świętej. Wraz z żołnierzami polskiego kontyngentu modlili się też żołnierze armii amerykańskiej. Ksiądz Drabik w homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. zachęcał wiernych, aby „sił do pokonywania trudności dnia codziennego czerpali z tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa”.

Na zakończenie Eucharystii kapelan podziękował zgromadzonym za czas wspólnie przeżytego Triduum Paschalnego. Odczytane zostały przesłanie wielkanocne biskupa polowego Józefa Guzdka oraz życzenia wielkanocne od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Następnie żołnierze udali się na salę odpraw, gdzie płk Dariusz Kosowski, dowódca kontyngentu, wszystkim zebranym życzył zdrowych, spokojnych oraz bezpiecznych świąt wielkanocnych. Po życzeniach dowódcy, kapelan kontyngentu pobłogosławił potrawy na stół wielkanocny. Wcześniej za pośrednictwem łącz satelitarnych żołnierze Polskich Kontyngentów Wojskowych z Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Afganistanu, uczestniczyli w spotkaniu wielkanocnym z dowódcą operacyjnym gen. broni Markiem Tomaszyckim.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook