Pelplin: zakończyła się restauracja XIV-wiecznego Graduału

mip (KAI/Radio Głos), Pelplin, 2016-01-27

Zakończono realizację projektu konserwacji i restauracji jednego z najcenniejszych zabytków Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie - Graduale de Tempore et de Sanctis. XIV-wieczny iluminowany kodeks pergaminowy został odrestaurowany przez specjalistów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Trwające ponad dwa lata prace obejmowały nie tylko zabiegi konserwatorskie, ale również interdyscyplinarne badania specjalistyczne mające na celu poszerzenie naszej wiedzy m.in. dotyczącej historii manuskryptu, okoliczności w jakich powstał, rozpoznania materiałów i technik zastosowanych do jego wykonania oraz sprecyzowania stanu zachowania poszczególnych elementów składowych pergaminowego kodeksu.

W prace nad unikatowym manuskryptem zaangażowany był szeroki zespół pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z Wydziału Sztuk Pięknych, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydziału Humanistycznego oraz Biblioteki Uniwersyteckiej.

Ze względu na dobro i bezpieczeństwo średniowiecznego graduału, nie może on być stale eksponowany na wystawach, ale dzięki procesowi digitalizacji całego woluminu jest dostępna jego cyfrowa wersja w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

W 2014 roku zrealizowano pierwszy etap konserwacji skupiający się głównie na renowacji elementów oprawy kodeksu i zabezpieczeniu bloku manuskryptu przed dalszymi uszkodzeniami. Prace nad graduałem przeprowadzono w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Graduale de Tempore et de Sanctis jest jednym z drogocennych elementów kolekcji Biblioteki Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie, do której należą także m.in. bodajże najbardziej znana pozycja – 42 wierszowa Biblia Gutenberga oraz bogaty zbiór inkunabułów oraz ksiąg rękopiśmiennych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook