Bp Kasyna: wiara ma się uzewnętrzniać w życiu publicznym

ks.is, Pelplin, 2016-02-10

„Wiara wewnętrzna, wyłącznie prywatna nie istnieje, lecz uzewnętrznia się w sferze życia publicznego” - powiedział w Środę Popielcową bp Ryszard Kasyna podczas liturgii w bazylice katedralnej w Pelplinie.

Rola Miłosiernego Boga-Ojca w życiu chrześcijanina była motywem przewodnim homilii biskupa pelplińskiego. Nawiązując wielokrotnie do Roku Miłosierdzia hierarcha stwierdził, że „Miłosierdzie daje zawsze możliwość rozwoju”. Dodał, że „wykonywane prawo dość często kończy jakikolwiek dialog”. Kontynuując tematykę miłosierdzia, kaznodzieja mówił, że „miłosierdzie wybacza, a zemsta sprawiedliwości wykonuje swoisty wyrok”, dopowiadając, że „wszechmoc miłosierna nie burzy porządku, gdy przebacza i okazuje miłosierdzie, bo Miłosierdzie Boże jest pełne rozwoju, pełne nawrócenia, wewnętrznej przemiany”.

Analizując teksty biblijne, które wskazują na sposób przeżywania Wielkiego Postu, bp Kasyna przypomniał o roli modlitwy, postu i jałmużny, akcentując, że czyny pokutne mają być wykonywane nie na pokaz, lecz mają „wypływać ze szczerej wiary, nieoderwanej od świata”.

Biskup pelpliński podkreślił również, że „wiara wewnętrzna, wyłącznie prywatna nie istnieje, lecz uzewnętrznia się w sferze życia publicznego”. Kaznodzieja wskazał, że czas Wielkiego Postu „powinien mieć swoje uzewnętrznienie w każdej dziedzinie życia, także w sferze politycznej”. „Otwórzcie się na brata, stwórzcie jedność ludzi myślących według katolickiego obrazu naszej ojczystej, polskiej ziemi” - powiedział biskup i dodał, że „w rozbiciu jesteśmy godni pożałowania, dajemy zły przykład, jesteśmy zgorszeniem”.

W końcowej części homilii biskup Ryszard Kasyna mówił: „Jesteśmy pewni, że każdy akt naszej pokory i modlitwy ma sens, także wszelki dar złożony drugiemu człowiekowi ma sens a także wszelki wysiłek zmierzający do nawrócenia siebie i drugich ma sens”.

Mszę św. koncelebrowali biskupi: Wiesław Śmigiel i Piotr Krupa oraz prezbiterzy pracujący w instytucjach diecezjalnych na terenie Pelplina.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook