Bp Kasyna: cierpienia nie wolno próbować dźwigać o własnych siłach

ks. is, Pelplin, 2016-02-11

Cierpienia nie wolno próbować dźwigać o własnych siłach - powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim, gdzie 11 lutego odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorych.

Do przedstawicieli domów pomocy społecznej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez diecezjalny Caritas, środowiskowych domów opieki społecznej oraz indywidualnych chorych i ich opiekunów biskup Ryszard Kasyna mówił najpierw o roli Matki Chrystusa w znoszeniu cierpienia. „Niesienie pomocy chorym jest jakby specjalnością Jezusowej i naszej Matki” - stwierdził hierarcha, nawiązując do nauczania papieża Franciszka i dodał, że „Maryja jest Matką Miłosierdzia, pochyla się nad ludzkim cierpieniem, albowiem sama poznała to wszystko na sobie”.

Idąc śladami Maryi - podkreślał kaznodzieja - należy „najpierw dostrzec Jej obecność, także zawierzyć Jej słowu i przyjąć ofiarowaną pomoc, jak przyjęli je uczestnicy wesela w Kanie Galilejskiej”.

Wyrażając uznanie wszystkim osobom, które pomagają chorym, bp Kasyna zwrócił uwagę na posługę lekarzy, pielęgniarek, personelu szpitalnego, kapelanów, wolontariuszy, osób posługujących w hospicjach. Jak dodał, praca ta „wyraża równocześnie miłość do Boga”.

Zwracając się do chorych obecnych w kościele oraz słuchających transmisji za pośrednictwem diecezjalnego Radia Głos, biskup pelpliński zachęcał, aby przyjmowali z wdzięcznością pracę wszystkich, którzy przychodzą im z pomocą. I dodał: „Oni są po to, aby was wspomóc w niesieniu krzyża, aby przywracać wam błogosławioną nadzieję”. Biskup pelpliński podkreślił: „cierpienia nie wolno próbować dźwigać o własnych siłach”. Zachęcił zatem, aby chorzy jednoczyli swoje bóle z cierpieniem Chrystusa.

Dziękując chorym, że ofiarowują swoje dolegliwości w wielu intencjach Kościoła, bp Kasyna prosił o udział w akcji modlitewnej za papieża i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Prosił, aby włączyć się w to dzieło przez złożenie deklaracji modlitwy i ofiarowanego cierpienia w tych intencjach.

Pod koniec Mszy św. przedstawiciele ośrodków pomocy chorym przyjęli od biskupa pelplińskiego słynną „Miserikordynę” oraz deklaracje modlitw za Franciszka i Światowe Dni Młodzieży.

Obchody zakończył wspólny obiad dla wszystkich w Centrum Cor Cordium, które od wielu lat działa przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, służąc osobom niepełnosprawnym.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook