Płock: Klub Inteligencji Katolickiej rozpoczął 29 rok działalności

eg, Płock, 2016-01-07

„Wieczorem Królewskim”, czyli dorocznym spotkaniem świąteczno-noworocznym Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku, zainaugurowano 29 rok jego działalności. W spotkaniu w Wyższym Seminarium Duchownym uczestniczył bp Piotr Libera : „Musimy bronić istoty świąt Bożego Narodzenia”, zwracał się do obecnych.

„Wieczór Królewski” jest spotkaniem o bogatej tradycji, organizowanym zawsze w okolicach uroczystości Trzech Króli. Jednym z jego gości był bp Piotr Libera, który podziękował członkom Klubu za pielęgnowanie pięknej tradycji bożonarodzeniowego kolędowania.

„Kolędowanie, to tradycja naszych ojców, naszych przodków. Ale to nie tylko śpiewanie – rozważa się też wtedy głęboką teologię Wcielenia. Twórcy kolęd mieli głęboką wiarę, ale i konkretną wiedzę teologiczną. Zawarte w kolędach treści można kontemplować, medytować. To perełki teologii, ale i kultury muzycznej”, przekonywał hierarcha.

Podkreślał również, jak ważne jest włączanie w kolędowanie młodego pokolenia, aby nie dopuszczać do „dewaluacji Bożego Narodzenia”. Taka sytuacja miała na przykład miejsce w pierwszym programie Polskiego Radia, gdzie dyskutowano o tym „jak przetrwać święta”. Ponadto stosuje się merkantylne chwyty, mówiąc o „magii świąt” czy przedstawiając Boże Narodzenie jako bajkę: „Musimy bronić piękna i istoty świąt Bożego Narodzenia, chronić je, dotykać tajemnicy Wcielenia” – akcentował biskup płocki.

Zaprosił także obecnych do aktywnego współudziału w ważnych wydarzeniach w Kościele w nowym roku: Światowych Dniach Młodzieży, Roku Miłosierdzia, 1050-leciu Chrztu Polski, nawiedzeniu Ikony Jasnogórskiej w diecezji.

Prezes KIK dr Halina Świstak podczas spotkania dziękowała wszystkim przyjaciołom Klubu za obecność na spotkaniu oraz za dobrą współpracę z płockim seminarium: „Przed nami Rok Miłosierdzia, rok łaski. Chcemy go nie tylko doświadczać, ale także podejmować trud darowania miłosierdzia innym ludziom”, deklarowała.

W „Wieczorze Królewskim” w Wyższym Seminarium Duchownym wzięli udział członkowie i sympatycy KIK z nowym asystentem kościelnym ks. dr. Michałem Zadwornym. W programie znalazła się agapa, wspólne kolędowanie i wykład Ewy Kozłowskiej-Głębowicz o tradycji świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Wszystko poprzedziła Msza św., której przewodniczył były asystent KIK ks. dr Włodzimierz Piętka.

29 lat temu inicjatorami utworzenia w Płocku Klubu Inteligencji Katolickiej byli m.in. ks. Ireneusz Mroczkowski, ks. Henryk Seweryniak i Kazimierz Cieślik. Pierwszym prezesem Klubu był Jerzy Wawszczak. W ciągu minionych lat KIK inicjował szereg przedsięwzięć, skierowanych do mieszkańców Płocka m.in. Tygodnie Ekumeniczne, spotkania z historią najnowszą, pielgrzymki, spotkania w rocznicę wyboru Jana Pawła II. Za rok Klub obchodził będzie 30-lecie swojej działalności.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook