Płock: zakończenie akcji Kolędników Misyjnych

eg, Płock, 2016-01-16

Bp Roman Marcinkowski przewodniczył Eucharystii na zakończenie diecezjalnej akcji Kolędników Misyjnych, co miało miejsce 16 stycznia w Płocku. Dzieci z diecezji w tym roku przekazały na pomoc rówieśnikom z Madagaskaru około 30 tysięcy zł. W programie wspólnego spotkania znalazło się m.in. zwiedzanie wystawy misyjnej w Muzeum Diecezjalnym oraz konkurs kolędniczy.

Podczas Eucharystii w katedrze bp Marcinkowski zwracał się do dzieci, że nie wystarczy przebrać się za Maryję, św. Józefa, króla, aniołów czy pasterzy - chodzi o to by, codziennie „być jak Matka Boża czy św. Józef”. Dzieci, które są Kolędnikami Misyjnymi, pełnią podobną rolę jak Trzej Królowie, którzy odwiedzili Jezusa. „Oni przyszli do Jezusa z darami: złotem, mirrą i kadzidłem. Wy też jako kolędnicy przynieśliście dziś do katedry dary dla dzieci z `lądu na końcu świata`, czyli z Madagaskaru, kraju, który jest jednym z najbiedniejszych na świecie. Mieszka tam 22 mln ludzi, a 80 procent z nich ma na dzienne utrzymanie mniej niż 1 dolara, to jest około 4 zł. Chcecie im pomóc i w ten sposób staliście się pomocnikami Pana Jezusa”, podkreślał hierarcha.

W podsumowaniu akcji Kolędników Misyjnych wzięło udział około 200 osób. Przyjechali do Płocka m.in. z parafii Staroźreby, Biała, Góra, Gralewo, Niedzbórz, św. Piotra Apostoła w Ciechanowie oraz ze szkoły w Szczytnie (w parafii Krysk). W czasie Mszy św. w procesji z darami młodzi kolędnicy przynieśli w kopertach pieniądze, które zebrali dla dzieci w Madagaskarze – około 30 tysięcy zł.

Po Eucharystii Kolędnicy Misyjni zwiedzili wystawę misyjną w Muzeum Diecezjalnym, a następnie w barwnym korowodzie wraz z opiekunami przeszli na teren Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Tam odbył się konkurs na najładniejszą gwiazdę, najładniejszy strój oraz najlepszą prezentację scenki kolędniczej. Dla uczestników spotkania przygotowano też poczęstunek.

Organizatorem spotkania był ks. Grzegorz Mierzejewski, diecezjalny referent ds. misji: „Dzieci chętnie chodzą jako Kolędnicy Misyjni po swych parafiach, aby zbierać środki na pomoc rówieśnikom. Wiele z nich robi to co roku, a więc ma potrzebne doświadczenie. Dzięki temu, że wcześniej mogły zapoznać się z materiałami o Madagaskarze, ten kraj i jego problemy nie były dla nich abstrakcyjne” - komentował duszpasterz.
W diecezji płockiej w akcję Kolędników Misyjnych w okresie Bożego Narodzenia 2015 roku zaangażowało się około 30 parafii.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook