Płock: Eucharystia za zmarłych „ludzi ekumenii”

eg, Płock, 2016-01-20

Eucharystia za zmarłych ekumenistów sprawowana była 20 stycznia w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak, były wieloletni referent ds. duszpasterstwa ekumenicznego w diecezji płockiej: „Mamy doskonalić się w jedności”, podkreślał teolog.

W homilii ks. prof. Henryk Seweryniak zaznaczał, że czytane tego dnia słowo Boże, to „dwa testamenty”. Pierwszy, z 17. rozdziału Ewangelii św. Jana, to „modlitwa o to, żeby doskonalić się w jedności”, to „testament - obietnica”. Potem Jan Apostoł w swoim pierwszym Liście zostawia własny testament – żeby „się miłować, bo On, Bóg, pierwszy nas umiłował”. Ekumenista uznał, że to „strasznie wymagające zdanie”, bo „kto nie miłuje swojego brata, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi”.

Dodał, że w płocką Eucharystię wpisany jest też płocki testament. Zostawił go nieżyjący już ks. infułat Saturnin Wierzbicki, który odprawiał ją od początku, czyli od 2006 roku. W ocenie duchownego, zmarły 5 lat temu kapłan był „prawdziwym strażnikiem pamięci”.

„Okazało się, że można się modlić nie tylko za katolików, ale i za mariawitów, i za prawosławnych, i za ewangelików. Szukaliśmy, wydobywaliśmy ich imiona. Czasem bracia, siostry z innych Kościołów sami podpowiadali, za kogo się pomodlić”, wracał do wspomnień inicjator płockich tygodni ekumenicznych.

Przypomniał pierwszy taki tydzień w 1992 roku. Wtedy kazanie mówił również już nieżyjący mariawita ks. Paweł Rudnicki, astronom z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec opowiedział wówczas, jak to się stało, że on - syn pisarza komunisty, wybrał mariawityzm. Przekonało go „ubóstwo, brak tacy, a potem `objawienia Mateczki`”. Później wspólnie toczyli dyskusje w ramach Komisji Katolicko-Mariawickiej.

Ks. Seweryniak wymienił także zmarłego w minionym roku kard. Karla Josefa Beckera, jezuity, współautora katolicko-luterańskiej Deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu, uczestnika rozmów z lefebrystami, Mar Dinkha IV - Irakijczyka narodowości asyryjskiej, katolikosa Asyryjskiego Kościoła Wschodu, który napisał razem z Janem Pawła II w 1994 roku Deklarację chrystologiczną oraz urodzonego w Płocku mariawitę ks. Stefana Adamca, proboszcza w Radzyminku, uczestnika płockich Tygodni Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W Eucharystii w kościele Janowym uczestniczyli duchowni z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej, wierni miasta Płocka.

Kolejne spotkanie ekumeniczne w Płocku odbędzie się 21 stycznia w świątyni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Mszy św. będzie przewodniczył biskup naczelny Marek Babi, a homilię wygłosi ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii Kościoła ewangelicko-reformowanego w Warszawie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook