Płock: ekumeniczne nieszpory w cerkwi prawosławnej

eg, Płock, 2016-01-23

Ks. protojerej Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Płocku, przewodniczył 23 stycznia Wieczerni – nieszporom prawosławnym, z udziałem wiernych z płockich Kościołów chrześcijańskich. Homilię gościnnie wygłosił ks. Maria Stanisława Bankiewicz, proboszcz parafii mariawickiej w Grzmiącej: „Abyśmy byli jedno, potrzebne jest zrozumienie i tolerancja”, stwierdził duchowny.

W homilii ks. Maria Stanisław Bankiewicz podkreślał, że wszystkich chrześcijan łączy wiara w Trójjedynego Bogu - to podstawa jedności. Wprawdzie historia Kościoła jest trudna, w 1054 „chrześcijaństwo pękło” na dwie części: Kościół zachodni i Kościół wschodni, jednak bez względu na obrządek, chrześcijanie mają służyć temu samemu Bogu. Łączy ich chrzest i wiara w Jezusa, który umarł i zmartwychwstał, aby wszystkich doprowadzić do Ojca.

Wymienił też trzy filary jedności: wiarę, miłość i nadzieję: „Wypełnieniem wiary jest miłość. Miłość Boga odzwierciedla się w każdym z nas, w każdym jest bowiem promyk Bożej miłości. To płaszczyzna do tego, abyśmy stanowili jedno. Dlaczego doszło do rozdarcia? Przez grzech, przez naszą własną pychę. Czy jestem skłonny się jej pozbyć i podzielić się wiarą z drugim bratem? Czy nie byłoby piękną rzeczą, żebyśmy wszyscy mogli przystąpić do stołu Pańskiego? A przecież tak nie jest. Czy to jest cel czy tylko pobożne życzenie?”, pytał obecnych w cerkwi.

Przekonywał również, że nadzieja pomaga uwierzyć, że w pewnym momencie Chrystus Swoją świętą wolą przyczyni się do tego, że nie będzie rozdarcia, ale jedność. Może nie instytucjonalna, raczej „jedność w różnorodności”, ale pozwalająca na wspólną modlitwę do tego samego Boga: „Potrzebne jest zrozumienie i tolerancja, abyśmy być jedno”, podkreślał proboszcz parafii mariawickiej.

Wieczerni - nieszporom prawosławnym z udziałem duchownych i wiernych z płockich Kościołów chrześcijańskich, przewodniczył ks. Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Płocku. Nabożeństwo to odbyło się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Po wspólnej modlitwie odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru prawosławnego z Warszawy oraz wspólne kolędowanie z uczestnikami modlitwy.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook