Płock: Eucharystia o zjednoczenie chrześcijan w bazylice katedralnej

eg, Płock, 2016-01-24

„Módlmy się, aby choć trochę przybliżyła się godzina jedności między Kościołami” – wzywał ks. dr Włodzimierz Piętka, referent ds. duszpasterstwa ekumenicznego w czasie Mszy św. w intencji zjednoczenia chrześcijan. Odbyła się ona w płockiej bazylice katedralnej w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ks. Piętka w homilii zaznaczył, że wszyscy chrześcijanie powinni bardzo mocno przyciskać do serca księgę Pisma Świętego, aby poczuć bicie własnego serca, a przez to to, co im Jezus chce w tej księdze powiedzieć.

Przypomniał, że w Roku Miłosierdzia w katedrze otwarte zostały Drzwi Miłosierdzia. One też mają w sobie rys ekumenizmu – w bazylice jest replika, a prawdziwe drzwi obecnie znajdują się w rosyjskim Nowogrodzie. Płockie Drzwi Miłosierdzia miały „długą, bogatą, burzliwą historię”, są na nich napisy po łacinie, ale i cyrylicą, łączą Zachód i Wschód, zawierają Credo apostolskie.

„Otwarte przez Jezusa drzwi jak otwarty przez Jezusa zwój Pisma Świętego, są wezwaniem, abyśmy przed sobą nie zamykali drzwi, nie zamykali serc. Na drzwiach katedralnych znajduje się kołatka w kształcie paszczy lwa, z modlitwą jak egzorcyzm: «wybaw mnie z lwiej paszczęki». To po to, aby zło nas nie podzieliło. Otwarta księga Jezusa, otwarte drzwi, ale czy otwarte serca?” - pytał obecnych redaktor naczelny „Gościa Płockiego”.

Zalecał, aby w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan modlić się, „by Pan otworzył nasze oczy, dał nam niewidomym łaskę przejrzenia, łaskę patrzenia na innych ludzi”, także tych, których jak się wydaje dobrze znamy. „Módlmy się, by Pan uwolnił nas od skazy oczu i serca, abyśmy jak bezbronny naród wybrany stali i słuchali słowa Bożego, aby choć trochę przybliżyła się godzina jedności w naszych rodzinach, wspólnotach i między Kościołami” - wezwał duszpasterz.

W katedrze obecny był ks. prof. Henryk Seweryniak, który przez minione 25 lat odpowiadał za ekumenizm w diecezji płockiej.

Wydarzenie transmitowało Katolickie Radio Diecezji Płockiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook