Płock: nabożeństwo Słowa Bożego z homilią prawosławnego księdza

eg, Płock, 2016-01-26

Ks. protojerej Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Płocku, wygłosił homilię podczas ekumenicznego nabożeństwa Słowa Bożego w kaplicy Dobrego Pasterza w seminarium duchownym: „Wiarą trzeba się dzielić” – przekonywał uczestników spotkania. Nabożeństwu przewodniczył rektor uczelni ks. prał. dr Marek Jarosz.

W homilii ks. Eliasz Tarasiewicz przypomniał drogę uczniów Jezusa do Emaus, których oczy „przesłonięte były smutkiem małej wiary”, dlatego w towarzyszu drogi nie poznali Pana: „Nas także spotykają rozmaite rozczarowania. Sądzimy, że służąc Bogu, jesteśmy silni i możemy dokonywać wielkich dzieł. Jednak wszystko okazuje się złudne, zamierzenia wymykają się nam z rąk, jesteśmy słabi i daleko nam do głębokiej wiary”, stwierdzał duchowny.

Dodał, że ten fragment z Ewangelii według św. Łukasza mówi wiele nie tylko o życiu uczniów Jezusa, ale i o życiu Jego współczesnych wyznawców. Przeżywają oni podobne rozterki i wątpliwości. Wielu „straciło Jezusa z oczu, wpada w przepaść, topi się w zwątpieniu, schodzi z drogi do zbawienia”.

„Uczniowie szli ku ciemności nocy i to odzwierciedlało stan ich duszy, smutek i rozczarowanie. Wątpią jeszcze w zmartwychwstanie, nie poznali jeszcze tej prawdy, nie mają tej mocy, którą dostaną dopiero w dzień zstąpienia Ducha Świętego - prawdy, że chrześcijanin ma cały czas iść naprzód, ku brzaskowi dnia, ku zmartwychwstałemu Zbawicielowi”, interpretował proboszcz parafii prawosławnej.

W jego ujęciu przygnieceni często problemami codzienności, zapominamy o tej prawdzie, że Jezus jest zawsze z nami, że możemy się do niego zawsze zwracać ze swymi troskami. Mamy wolną wolę, Jezus czeka, czy zaprosimy go do swego serca. Podobnie jak uczniowie zdążający do Emaus, możemy przejść od zamknięcia się w sobie, do radości doświadczania obecności Pana.

„Autentycznie spotkanie z Jezusem musi objawić się na zewnątrz. Chrześcijanin, który doświadczył tej wielkiej radości, chce, by i inni jej doświadczyli. Wiara jest czymś, czym trzeba dzielić się z innymi. Nieśmy wszystkim pieśń o zbawieniu. Idźmy i głośmy wielkie dzieła Pana, gdyż do tego jesteśmy wezwani”, zachęcał kaznodzieja.

W nabożeństwie animowanym przez Koło Naukowe WSD, uczestniczyli klerycy i profesorowie płockiego Wyższego Seminarium Duchownego, członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej, duchowni i wierni płockich Kościołów chrześcijańskich: mariawickiego, ewangelickiego, prawosławnego, katolickiego. Za obecność dziękował im ks. dr Włodzimierz Piętka, referent ds. duszpasterstwa ekumenicznego w diecezji płockiej.

Spotkaniem tym zakończono płockie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook