Bp Libera do osób konsekrowanych: bądźcie ludźmi o „przebitym sercu”

eg, Płock, 2016-02-02

O tym, że to zakonnicy i zakonnice powinni być ludźmi o „przebitym” jak Maryja sercu - mówił bp Piotr Libera 2 lutego w płockiej bazylice katedralnej. Przewodniczył uroczystościom wieńczącym diecezjalne obchody Roku Życia Konsekrowanego. W dziękczynnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu zakonów, działających na terenie diecezji płockiej oraz wdowy konsekrowane.

W homilii bp Libera przypomniał zakonników i zakonnice, związanych z Kościołem płockim m.in. matkę Klarę Szczęsną, założycielkę „sercanek”, beatyfikowaną w 2015 r., a pochodzącą z miejscowści Cieszki w parafii Lubowidz w diecezji płockiej - pierwszą kobietę, urodzoną w tej diecezji, włączoną do grona błogosławionych, która dla współsióstr była „żywą regułą”. Parafia jej chrztu w Roku Miłosierdzia została świątynią jubileuszową.

Dodawał, że w Roku Życia Konsekrowanego finalizowano prace 43. Synodu Płockiego. Płoccy zakonnicy i zakonnice wypracowali w ramach tych prac obszerny dokument „Życie konsekrowane w Diecezji Płockiej”: „Słyszałem już od kilku księży i świeckich, że właśnie dzięki temu wspaniałemu dokumentowi dostrzegli, jak wielkim bogactwem Kościoła Płockiego było życie zakonne. Że tak naprawdę to benedyktyni, kanonicy regularni i norbertanki byli pierwszymi misjonarzami naszych ziem” - głosił w katedrze.

Hierarcha zachęcał także, aby uważnie patrzeć na częste przedstawienie Maryi na mazowieckich obrazach jako Matkę z „mieczem w sercu”, tak dziś „niemodną”, a przecież będącą wzorem chrześcijańskiej postawy współczucia, wrażliwości, nie ranienia.

Pasterz diecezji płockiej wymieniał także inne osoby zakonne, związane z diecezją: św. Andrzeja Bobolę, pasjonistę Sługę Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza, „genialnego kapucyna” bł. ojca Honorata Koźmińskiego, pasjonistkę m. Józefę Hałacińską czy św. siostrę Faustynę Kowalska, która w Płocku rozpoczęła swój „świetlisty szlak” sekretarki Bożego Miłosierdzia: „Niech nie brakuje wśród płockich zakonników i zakonnic - ludzi o `przebitym sercu`, uosabiających w konkrecie Chrystusowe Oblicze Miłosierdzia Ojca” - życzył bp Libera.

Zaznaczał także, że przechodząc z Roku Życia Konsekrowanego w Rok Miłosierdzia trzeba przyjąć, że wierząc w Boga, można spotkać „Miłosierną Miłość” i że ona może stać się obecna w codziennym życiu. Osoby konsekrowane są w Kościele „uosobieniem wzroku utkwionego w Miłosiernym Panu”.

W czasie Eucharystii przedstawiciele zgromadzeń zakonnych uroczyście odnowili swoje śluby zakonne. Ponadto, zgodnie z tradycją, odbył się obrzęd pobłogosławienia świec gromnicznych, a potem wspólna procesja. Śpiewy podczas liturgii mszalnej wykonywała międzyzakonna schola sióstr, która powstała w diecezji z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Zebrana w katedrze tego dnia taca zostanie przekazana na potrzeby zakonów klauzurowych.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli do Opactwa Pobenedyktyńskiego, gdzie wspólnie kolędowano. Odbyła się również okolicznościowa agapa.

Koordynatorami diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego byli: ks. kan. dr Andrzej Czupryn, diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz diecezjalna referentka s. Joanna Kawczyńska ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook