Płock: ks. dr Piotr Grzywaczewski nowym kanclerzem kurii

eg, Płock, 2016-02-02

Ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, dotychczasowy sekretarz biskupa płockiego Piotra Libery, został nowym kanclerzem kurii diecezjalnej w Płocku. Zastąpił ks. Mirosława Milewskiego, który został mianowany nowym biskupem pomocniczym w Płocku. Kolejna diecezjalna nominacja dotyczy ks. mgr. Jarosława Mokrzanowskiego, który przejął obowiązki sekretarza biskupa płockiego.

Ks. Piotr Grzywaczewski ma 38 lat. Pochodzi z parafii św. Stanisław BM w Mławie, święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 r. z rąk biskupa Stanisława Wielgusa. W latach 2002-2004 był wikariuszem w parafii św. Marcina w Zielonej. W latach 2004-2007 odbywał studia z liturgiki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Płocka, w latach 2007-2010 pełnił funkcję prefekta wychowawczego w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.

Od 2007 roku ks. Grzywaczewski pełni funkcje wykładowcy liturgiki w WSD i Soborowym Studium Teologiczno-Pastoralnym. Jest także ceremoniarzem biskupim. Od 2010 r. był sekretarzem biskupa płockiego. We wrześniu 2013 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej, na podstawie dysertacji o tematyce liturgicznej pt. „Sakrament chrztu jako signum obligativum w świetle liturgii i nauczania Kościoła po Vaticanum II”. Również w 2013 r. został odznaczony tytułem kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Płockiej.  

Ks. Piotra Grzywaczewskiego na stanowisku sekretarza biskupa płockiego zastąpił 37-letni ks. mgr Jarosław Mokrzanowski. Pochodzi on z parafii Świętego Krzyża w Płocku. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 2003 r. z rąk biskupa Stanisława Wielgusa. Posługę duszpasterską jako wikariusz rozpoczął w parafii św. Rocha w Radzanowie nad Wkrą. Następnie pracował w parafiach: Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, św. Mikołaja w Lipowcu Kościelnym, św. Józefa w Zakroczymiu i św. Michała Archanioła w Płońsku.

W sierpniu 2012 r. ks. Mokrzanowski rozpoczął pracę w Kurii Diecezjalnej Płockiej. Najpierw pracował w wydziale duszpasterskim, a od początku 2014 r. - w kancelarii Kurii. Jest wicedyrektorem Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Metanoia” w Płocku i jednym z diecezjalnych egzorcystów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook