Bp Libera: bądźmy gotowi służyć chorym

eg, Płock, 2016-02-13

O tym, że należy modlić się do Boga o gotowość służby chorym, mówił bp Piotr Libera 12 lutego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, z okazji 24. Światowego Dnia Chorego. Przewodniczył tam Mszy św. w intencji chorych w kaplicy pw. św. Ojca Pio, z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Poświęcił także odnowiony Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy i spotkał się z chorymi oraz personelem szpitala.

W homilii bp Libera przypomniał, że tegoroczny Światowy Dzień Chorych obchodzony jest pod hasłem: „Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). Odniósł się także do Orędzia papieża Franciszka na ten dzień.

Za Ojcem Świętym powtarzał, że „choroba może być drogą do większej bliskości z Jezusem, który idzie u boku, dźwigając krzyż”. Pomaga to zrozumieć Maryja, której macierzyńskie serce jest „pełne miłosierdzia”, jak Najświętsze Serce Jezusa. W trosce Maryi „odzwierciedla się czułość Boga”. Ona uobecnia się również w postawach osób, które są blisko chorych i potrafią zrozumieć ich potrzeby.

„Miłość ożywiana przez wiarę sprawia, że powinniśmy prosić dla naszych drogich chorych o coś więcej niż zdrowie fizyczne: o pokój serca, o pogodę ducha, będącą owocem Ducha Świętego, którego Ojciec nigdy nie odmawia tym, którzy Go o to z ufnością proszą”, hierarcha interpretował papieskie Orędzie.

„Jak cenne i miłe Bogu jest bycie sługami drugich – akcentował bp Libera. - Jak wymowne i zawsze aktualne jest to piękne polskie słowo: `służba zdrowia`. Bardziej niż cokolwiek innego upodabnia ono lekarzy, pielęgniarki, panie salowe, panów sanitariuszy do Jezusa, który `nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć` (Mk 10,45)”, przekonywał biskup płocki.

Modlił się także, aby Bóg obdarzył wszystkich „gotowością służby potrzebującym – chorym braciom i siostrom”. Ta posługa bywa „męcząca, ciężka i monotonna”, dyżury są ponad siły. Ale Chrystus nie omieszka przeobrazić ludzkiego wysiłku w coś boskiego. Wypełniając tę posługę z dobrym, miłosiernym sercem, ludzie mogą być „rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych”.

Bp Libera poświęcił także odnowiony Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy, spotkał się z jego pacjentami i personelem. Dyrektor szpitala Stanisław Kwiatkowski poinformował, że remont i przebudowa oddziału została realizowana m.in. ze środków państwa, Unii Europejskiej i województwa mazowieckiego. Ponadto zasłużeni pracownicy szpitala otrzymali od marszałka Adama Struzika okolicznościowe dyplomy.

W programie obchodów 24. Światowego Dnia Chorych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku znalazła się także konferencja naukowa. Na jej wstępie Bogdan Gotowicki, ordynator Oddziału Płuc i Gruźlicy, opowiedział o jego przebudowie. Zaznaczył, że rocznie oddział przyjmuje 2300 pacjentów, natomiast poradnia pulmonologiczna w minionym roku przyjęła 3500 pacjentów.

Ponadto uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch wykładów: prof. dr. hab. n. med. Tadeusza Orłowskiego z Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie o raku płuc w Polsce i regionie płockim oraz prof. dr. hab. n. med. Rafała Krenke, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób płuc o zastosowaniu endobronchosonografii w diagnostyce chorób układu oddechowego.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook