Sikórz: 27 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej

eg, Sikórz, 2016-02-15

Biskup Piotr Libera ustanowił 27 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Wręczenie misji odbyło się 14 lutego podczas Mszy św. w kaplicy Szkół Katolickich w Sikorzu koło Płocka, gdzie mężczyźni przeżywali swoje rekolekcje. Obecnie w diecezji płockiej posługuje 106 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Ponadto w dniach 12-14 lutego uczestniczyli w rekolekcjach pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie”.

Rekolekcje te poprowadził je ks. dr Piotr Arbaszewski – dyrektor wydział duszpasterstwa rodzin w Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie. Przekonywał szafarzy, że przede wszystkim są posłani jako mężowie i ojcowie - posługa szafarza jest w dalszej kolejności.

Jednym z nowo ustanowionych szafarzy jest Dariusz Orlikowski z parafii św. Anny w Miszewie Murowanym. Mężczyzna od 20 lat jest ministrantem, od 3 lat pełni funkcję opiekuna Liturgicznej Służby Ołtarza w swojej parafii, ukończył studia teologiczne. Propozycję proboszcza by został nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej, potraktował jako „zaproszenie Pana Jezusa do pogłębienia funkcji pełnionej przy ołtarzu”.

„Uświadomiłem sobie, jak wielkiej tajemnicy będę dotykał. Dowiedziałem się, jak mam to wykonywać poprawnie od strony liturgicznej. Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności tego zadania” - komentował po przyjęciu misji.

Natomiast 88-letni Eugeniusz Madejski z parafii pw. Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników, który jest najstarszym nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej w diecezji i w Polsce, a swoją posługę pełni od 18 lat, za jej najważniejszy cel uznał zanoszenie Komunii świętej chorym i cierpiącym. Dlatego zanosi ją podopiecznym Domu Pomocy Społecznej.

„Jezus Chrystus jest w każdym człowieku cierpiącym. Taki człowiek głęboko odczuwa swoją samotność, często przeżył już wiele lat, jest oderwany od rodziny, inni nie są w stanie go zrozumieć. On często czeka już tylko na śmierć, ale ze spokojem. Bardzo pragnie Jezusa, który wyprowadzi go z tej niewoli samotności. Gdy zanoszę mu Komunię świętą i gry wspólnie modlimy się o godną śmierć, daję mu nadzieję nieba” - uważa autor książki „Piękno posługi szafarza”

W diecezji płockiej obecnie posługuje 106 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Wykonują różne zawody, są w wieku od około 30 do 88 lat. .

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook