Płock: wystawa współczesnych ikon w Muzeum Diecezjalnym

eg, Płock, 2016-02-18

Mandyliony Jezusa, przedstawienia Jego zmartwychwstania, Matki Bożej i aniołów znalazły się na wystawie ikon, zaprezentowanej 18 lutego w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Przedstawione ikony powstały w pracowni ikonograficznej Katarzyny Kobuszewskiej, zgodnie z tradycyjnymi zasadami ich pisania.

Katarzyna Kobuszewska jest płocką plastyczką, zafascynowaną wschodnią sztuką religijną. Od 2013 r. posiada w Płocku własną pracownię ikonograficzną. Obecnie skupia ona kilkadziesiąt osób, które uczestniczą w warsztatach tematycznych, plenerach i wystawach organizowanych przez pracownię.

Podczas wernisażu w Muzeum Diecezjalnym jego wicedyrektor Barbara Piotrowska przypomniała, że współpraca z płocką pracownią ikonograficzną rozpoczęła się kilka lat temu, gdy podczas Nocy Muzeów Katarzyna Kobuszewska poprowadziła warsztat ikonopisania. Okazało się, że zainteresowanie nim było bardzo duże. Dlatego współpraca trwa i jest z powodzeniem kontynuowana.

„Ikony często kojarzone są z kulturą Wschodu, ale tak naprawdę popularne są na całym świecie. W czerwcu minionego roku w diecezji płockiej rozpoczęło się nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obraz ten jest również ikoną”, zwracała uwagę Barbara Piotrowska.

Z kolei płocki teolog ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski przypomniał, że ikona jest „zwierciadłem boskiego objawienia”, to obraz, który zawiera w sobie „rozumność, wolność, zdolność do miłości”. Do tego obrazu odwołuje się choćby geometra ikony, i tak na przykład okrąg symbolizuje boską jedność, a trójkąt – Trójcę Świętą. Poza tym na Wschodzie ikona miała tak ogromne znaczenie, że namaszczana była olejem pochodzącym z naczyń liturgicznych.

Katarzyna Kobuszewska, zachęcając płocczan do obejrzenia wystawy podkreślała, że znajdujące się na niej prace po raz pierwszy pokazane są szerszej publiczności. Umieszczono na niej ikony wykonane przez 21 autorów, powstałe w ciągu niespełna 3 lat. Napisano je zgodnie z obowiązującymi od wieków zasadami.

„Ikonopisanie, to jedna z najstarszych technik malarskich i pozłotniczych. Wykonanie ikony wymaga od ikonopisa pokory i cierpliwości. Potrzeba na to kilkadziesiąt a nawet kilkaset godzin pracy. Pisanie ikon, to nasze wyznanie wiary. Ktoś powiedział, że to jak różaniec: jest część bolesna i część radosna”, komentowała właścicielka pracownik ikonograficznej.

Wystawa w Muzeum Diecezjalnym składa się z kilku części, umieszczono na niej m.in. mandyliony, czyli przedstawienia Jezusa na chuście, Jezusa jako Pantokratora, Jego ukrzyżowanie, Matkę Bożą czy aniołów. Można ją oglądać do 10 kwietnia.

Otwarcie wystawy muzycznie uświetnił chór dziecięcy ASBeek z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Płocku, pod dyrekcją Andrzeja Sitka.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook