Płock: biegi, wystawy i marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych (zapowiedź)

eg, Płock, 2016-02-25

Bieg „Tropem wilczym”, odsłonięcie tablicy ku czci Elżbiety Kozaneckiej ps. „Basia” i wystawa plakatu „Bohaterowie z cienia”, znajdą się w programie płockich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (26 lutego – 1 marca). Płocczanie będą się także modlić za Żołnierzy Wyklętych i za Ojczyznę w swoich kościołach.

Kilkudniowe obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się w Płocku 26 lutego. W NovymKinie „Przedwiośnie” o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z kpt. Weroniką Sebastianowicz – prezesem Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, połączone z projekcją filmu „Weronika i jej chłopcy”. Nazajutrz, czyli 27 lutego, również o godz. 18.00 w Wieży Ciśnień odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej na plakat pt. Bohaterowie z cienia”.

W niedzielę 28 lutego o godz. 11.30 po raz drugi w Płocku zaplanowano bieg „Tropem wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy będą mieli do pokonania do wyboru dwa dystanse: 6 km lub 1963 m – w tym roku zginał ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Tego samego dnia o godz. 12.45 sprzed płockiej parafii św. Stanisława Kostki po raz czwarty wyruszy Płocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy dojdą do ul. Kościuszki, gdzie odbędzie się historyczna rekonstrukcja odbicia więźniów Urzędu Bezpieczeństwa. Także w niedzielę o godz. 18.00 w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego wierni podczas Mszy św. będą się modlić w intencji Żołnierzy Wyklętych.

We wtorek 1 marca w LO im. Wł. Jagiełły zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica, poświęcona Elżbiecie Kozaneckiej ps. Basia, żołnierzowi AK i NZW, zabitej przez UB w 1949 r. w Gałkach koło Płocka. Tego samego dnia o godz. 13.00 w LO im. Marsz. St. Małachowskiego w galerii zasłużonych Małachowiaków odsłonięte zostaną portrety dwóch Żołnierzy Wyklętych: por. Zdzisława Kisielewskiego i ppor. Władysława Dubielaka. Ponadto w auli szkoły zaplanowano projekcję filmu „Żołnierze Wyklęci”.

Tego samego dnia o godz. 18.00 w płockiej „Stanisławówce” zostanie odprawiona kolejna Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po niej grupa biegaczy z pochodniami wyruszy na osiedle Podolszyce do ronda im. Żołnierzy Wyklętych. Jak informują organizatorzy, nie będzie on miał charakteru rywalizacji sportowej, ale jest formą uczczenia pamięci polskich bohaterów, w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie.

Organizatorami płockich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są: Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ, Stowarzyszenie Pro Patria, warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Viktoria” i Zespół Szkół Technicznych oraz Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisła Płock.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook