Ks. Cisło: Bóg miłosierny chce autentycznej przemiany serca

eg, Płock, 2016-03-15

O tym, że Bóg miłosierny chce autentycznej przemiany serca człowieka - powiedział 14 marca wieczorem w Płocku ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wykładowca UKSW. Po Mszy św. odbyło się wielkopostne czuwanie Ruchu Światło-Życie pt. „Oblicze miłosierdzia”.

Ks. Waldemar Cisło w kazaniu zwrócił uwagę, że Jezus chciał przygotować uczniów na moment próby, ponieważ zdawał sobie sprawę z tego, że oni mogą nie wytrzymać próby, gdy zobaczą Go pohańbionego. Po zmartwychwstaniu nie robił im jednak rachunku sumienia, gdzie byli, gdy On wisiał na drzewie krzyża. Jezus powiedział tylko: „Pokój wam”.

„Jezus dał Piotrowi szansę: trzy razy pytał go, czy ten kocha Go bardziej niż inni. Piotr odpowiadał, że przecież Jezus o tym wie. Piotr zgrzeszył, ale był świadom, że Bóg jest miłosierny, że wybaczy mu straszną zdradę. Judasz też dokonał rachunku sumienia – oddał srebrniki, ale przyłożył ludzką miarę wybawienia do Boga, a potem poddał się rozpaczy i powiesił się” - powiedział ks. Cisło.

Dodał, że i św. Piotr, i Judasz mieli tego samego Mistrza i Pana, a jednak „finały ich życia były różne”. Jezus im obu pokazał niepojęte miłosierdzie Boże, dawał do zrozumienia, że „musi być chęć autentycznej przemiany serca”.

„Boże miłosierdzie zaprasza nas do przełamania ludzkiego myślenia: nieraz po ludzku sądzimy, że Bóg nie jest w stanie wybaczyć nam grzechu. Ale On nie mierzy ludzką miarą: Bóg puka, to od nas zależy, czy skorzystamy z Jego miłosierdzia” - zaznaczył ks. Cisło.

Po Mszy św. odbyło się czuwanie wielkopostne pt. „Oblicza miłosierdzia” z adoracją Krzyża: uczestnicy przeszli za Ukrzyżowanym Chrystusem do pięciu najważniejszych miejsc w katedrze: drzwi, czyli Bramy Miłosierdzia, konfesjonału, chrzcielnicy, ambony i ołtarza. Przy każdym z nich młodzież czytała komentarze, nawiązujące do znaczenia tych miejsc w życiu człowieka oraz ich związku z Krzyżem Chrystusa.

Nabożeństwo liturgicznie i muzycznie przygotował Ruch Światło-Życie, alumni Seminarium Duchownego i parafia katedralna.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook