Bp Libera: krzyż jest słowem, którym Bóg odpowiedział na zło tego świata

eg, Płock, 2016-03-19

O tym, że krzyż jest słowem, którym Bóg odpowiedział na zło tego świata, mówił bp Piotr Libera 18 marca wieczorem podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Płocku. Wierni miasta Płocka rozważali poszczególne stacje męki Pana Jezusa, pokonując drogę od kolegiaty św. Michała do kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego.

W nabożeństwie Drogi Krzyżowej uczestniczyło kilkuset wiernych, głównie z trzech parafii na Starym Mieście: katedralnej, farnej i św. Maksymiliana Kolbego. Poprzedziła je Msza św. w kolegiacie św. Michała (farze). Krzyż do czternastu stacji nieśli m.in. harcerze, przedstawiciele organizacji katolickich, księża i klerycy oraz różne stany.

Czytane rozważania, przygotowane przez wiernych parafii św. Bartłomieja odnosiły się m.in. do jedności wspólnoty Kościoła, ludzkiej solidarności, prawdy jako formy miłosierdzia, ewangelicznej odwagi, ofiarowanej na chrzcie św. godności czy roli rodziny naturalnej.

Nabożeństwo zakończyło się w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego (na Górkach), błogosławieństwem bp. Piotra Libery: „Droga Jezusa wydawała się bez wyjścia, a tymczasem odmieniła życie i historię człowieka, otworzyła bramę do `nowego nieba i nowej ziemi` (Ap 21,1). Droga, którą idziemy, nie potrzebuje wielu słów. W ten wieczór najważniejsze jest jedno słowo - krzyż. Jezusowy krzyż jest słowem, którym Bóg odpowiedział na zło tego świata”, przekonywał hierarcha.

W jego interpretacji słowo krzyż „jest odpowiedzią chrześcijan na zło które wciąż działa wokół”. Jednak chrześcijanie na zło muszą odpowiedzieć dobrem, biorąc na siebie krzyż, tak jak Jezus: - „Czynią to dziś chrześcijanie, którzy znoszą okrutne prześladowania w wielu rejonach świat”, ubolewał Pasterz Kościoła płockiego.

Zachęcał też wiernych, aby podążać w codziennym życiu drogą krzyża, niosąc w sercu „słowo miłości i przebaczenia”, iść razem, oczekując poranka zmartwychwstania Pana, który „jest samą miłością”.

Na zakończenie wspólnego nabożeństwa jego uczestnicy mogli uzyskać odpust zupełny.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook