Sierpc: obrzędy Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej (zapowiedź)

eg, Sierpc, 2016-03-19

Msza św. w XVII-wiecznym kościele z Drążdżewa, koncerty zespołów wykonujących muzykę ludową, konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną oraz jarmark wielkanocny złożą się 20 marca na 16. obchody Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w diecezji płockiej. Niedziela Palmowa jest jedną z najpopularniejszych imprez, organizowanych przez sierpecki skansen.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w Niedzielę Palmową będzie można być blisko staropolskiej tradycji wielkanocnej m.in. obejrzeć prawdziwe palmy z bibułowymi kwiatami, wierzbowymi gałązkami, trzciną i borówką. Można będzie również dowiedzieć się, w  jaki sposób przygotowywano się do najważniejszego w tradycji katolickiej świąt oraz jak je obchodzono ponad 100 lat temu. W niedzielę 20 marca skansen będzie dostępny dla zwiedzających w godz. 9.00-17.00.

Integralną częścią „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną oraz wystawa konkursowych palm. Oceny zgłoszonych palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie kuponów wybiorą najpiękniejszą palmę. Autorzy trzech prac, na które zostanie oddana największa ilość głosów, zostaną laureatami konkursu. Ponadto autor jednej z palm otrzyma nagrodę specjalną dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej. Wśród osób głosujących rozlosowane zostaną pamiątkowe upominki.

Centralnym wydarzeniem religijnym w skansenie będzie o godz. 14.00 uroczysta Msza św. w XVII-wiecznym kościele z Drążdżewa. O jej oprawę muzyczną zadba Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Mszę św. poprzedzi tradycyjne poświęcenie palm i procesja wokół kościoła.

Dla amatorów ludowych akcentów muzycznych zaplanowano koncert wielkanocny w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” (godz. 12.00) oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu (godz. 16.00).

Natomiast trwający przez cały dzień jarmark wielkanocny da okazję do nabycia świątecznych akcesoriów: palm wielkanocnych, wiklinowych koszyków, cukrowych baranków oraz wyrobów rękodzieła ludowego.

Ponadto przez cały dzień w zabytkowych obiektach prezentowana będzie wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżająca wielkanocne tradycje i obyczaje: porządkowanie izb, wypiekanie chleba, pokaz malowania jajek, pokaz przygotowania święconki chłopskiej, wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze i wiele innych.

Na ekspozycji pokazane zostaną także zapomniane zabawy i obrzędy wielkanocne, jak choćby chodzenie po wykupie z gaikiem, czy kogutkiem, a także różnorodne wzornictwo na wielkanocnych jajkach, świąteczne dekoracje, a nawet kontrast pomiędzy święconym chłopskim a dworskim.

Odbędą się również projekcje prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook