Bp Milewski do księży seniorów: pielęgnujmy maryjną pobożność

eg, Płock, 2016-03-22

Peregrynująca po diecezji płockiej Ikona Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła 22 marca Dom Księży Emerytów w Płocku. „Pielęgnujemy w sobie kapłańską – maryjną pobożność” - wzywał bp Mirosław Milewski. Przewodniczył on Mszy św. w kaplicy tego domu, z udziałem jego kilkudziesięciu mieszkańców.

Bp Mirosław Milewski zastanawiał się, co Matka Boża w swoim cudownym wizerunku ma do powiedzenia kapłanom i czym może ich ubogacić.

„Ten omodlony przez niezliczone rzesze wiernych, czczony w tysiącach parafii w całej Polsce wizerunek, ukazuje Maryję jako Hodegetrię, czyli `Tę, która wskazuje Drogę`. Pokazuje Ona swą ręką na małego Jezusa i zdaje się nam tłumaczyć, że tylko On jest naszą Drogą`. Maryja nie zasłania Jezusa, ale wskazuje na Niego” - mówił biskup.

Przypominał, że kapłani są zazwyczaj na pierwszym planie, bo to ich rola i zadanie. Trzeba jednak pamiętać, żeby nigdy nie przesłaniać sobą Jezusa. Zdarza się bowiem „grzech” kapłańskiej posługi, że zamiast wskazywać, kapłani Go „zasłaniają”. Tymczasem Maryja przypomina, że to Jezus jest najważniejszy

Bp Milewski stwierdził, że kapłani z Maryją przeżywają cały rok liturgiczny, od Adwentu, przez Wielki Post, okres wielkanocny, miesiące maj, sierpień, po październik: „Pielęgnujmy w sobie kapłańską - maryjną pobożność” - wzywał.

Księża seniorzy przygotowali się do nawiedzenia Ikony Jasnogórskiej podczas dnia skupienia, który poprowadził dla nich ks. kan. dr Janusz Filarski, dyrektor Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Płocku. Program adoracji obrazu oparty został na brewiarzowej liturgii godzin, w programie znalazły się m.in. Nieszpory i Apel Jasnogórski.

„Obecni mieszkańcy Domu Księży Emerytów 40 lat temu, gdy obraz Matki Bożej Częstochowskiej peregrynował po diecezji, przyjmowali ją w swoich parafiach, jako ich gospodarze. Teraz mogą raz jeszcze przyjąć Matkę Bożą, pomodlić się przy niej i zawierzyć jej ostatni etap swojego życia” - skomentował ks. Janusz Filarski.

Ikona Jasnogórska pożegna płocki Dom Księży Emerytów 23 marca.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook