Skansen w Sierpcu: tradycje poniedziałku wielkanocnego

eg, Płock, 2016-03-27

Turlanie jajka, grę w kręga czy huśtawki wielkanocne, to niektóre gry i zabawy wielkanocne, które w drugi dzień świąt wielkanocnych proponuje gościom i turystom Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Już wiele lat temu, z uwagi na rodzinny charakter, Święta Wielkanocne stwarzały doskonałą okazję do wspólnej zabawy – przypominają pracownicy skansenu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu postanowiło przypomnieć formy rozrywki, które odeszły w zapomnienie, ale nawet dziś stanowią dużą atrakcję dla dzieci. Dlatego w Poniedziałek Wielkanocny teren ekspozycji muzealnej zamienił się w swoisty plac zabaw, praktykowanych dawniej w okresie wiosennym i wielkanocnym.

Do dyspozycji zwiedzających przygotowano różnorodne formy rozrywki. Jedną z propozycji jest turlanie jaj - zabawa związana z symbolem Świąt Wielkanocnych, polegająca na turlaniu jajek z pagórka. Rywalizację wygrywa osoba, której udaje się zbić jajko przeciwnika, czyli właściciel jajka o twardszej skorupce.

W szerokiej gamie wielkanocnych zabaw nie brakuje również gier zespołowych np. gry w kręga, z udziałem dwóch drużyn. Zadanie zawodników polega na uderzaniu drewnianymi kijami w masywny krąg wykonany z pnia drzewa tak, by przekroczył on pole przeciwników. Zwycięż drużyna, która jako pierwsza przerzuci krąg na stronę przeciwników.

Równie interesującą zabawą wiosenną o długiej i bogatej tradycji są huśtawki wielkanocne: „W Wielką Sobotę mieszkańcy mazowieckich wsi budowali kilkumetrowe huśtawki z drewna, by bujać się na nich parami w Poniedziałek Wielkanocny. Nie byłoby w tej zabawie nic zaskakującego gdyby nie fakt, iż na huśtawkach bujano się stojąc. Wierzono, że zapewni to zdrowie i pomyślność, a także uchroni od bólu głowy przez cały rok”, opowiadają muzealnicy.

Poza udziałem w licznych grach i zabawach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w Wielkanocny Poniedziałek proponuje zwiedzanie wystawy “Wielkanoc na Mazowszu” czyli ekspozycje przygotowane w chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworu. Uzupełnieniem ekspozycji jest szeroki wachlarz pokazów prac wiosennych i wielkanocnych prezentowanych w zagrodach. Wielu wrażeń dostarcza także obyczaj strojenia gaika czy też tradycyjnego malowania jaj woskiem.

Natomiast dla zwolenników obyczaju polewania się wodą przygotowano duże drewniane sikawki oraz konkurs dyngusowy. Ponadto można spróbować swych sił w toczeniu obręczy, a nawet chodzeniu na szczudłach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook