W Poznaniu otwarto Maltańskie Centrum Pomocy „Komandoria”

ms, Poznań, 2013-06-24

Lekarze-wolontariusze onkolodzy, radiolodzy, chirurdzy i ortopedzi świadczyć będą pomoc charytatywną w nowej przychodni Zakonu Maltańskiego w Poznaniu. Nowo wybudowane Maltańskie Centrum Pomocy „Komandoria” poświęcił 24 czerwca abp Stanisław Gądecki.

Nowy budynek składa się z czterech kondygnacji o łącznej powierzchni ośmiuset metrów kwadratowych i został postawiony na terenie ofiarowanym Zakonowi Maltańskiemu przez archidiecezję poznańską. Budowa została sfinansowana ze środków, które zakon uzyskał ze sprzedaży nieruchomości oraz ze środków uzyskanych podczas koncertów i wydarzeń o charakterze dobroczynnym organizowanych w ostatnich latach w Poznaniu, Krakowie i Londynie.

– Budowa tego obiektu świadczy o tym, że są ludzie, którzy kierują się słowami „wiara bez uczynków jest martwa” – mówił podczas uroczystego poświęcenia obiektu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański dziękował Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” za zaangażowanie w prowadzenie od 20 lat Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej „Pomoc Maltańska”. W tym czasie z darmowej pomocy lekarzy skorzystało ponad 87 tys. pacjentów. Teraz przychodnia przeniesie się do nowego budynku.

W uroczystości wzięli udział ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce Vincenzo Manno i prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Aleksander Tarnawski, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych Wielkopolski.

Podczas otwarcia nowego obiektu szczególne słowa podziękowania kierowano pod adresem dr Grażyny Zengtelerowej, która przez 20 lat kierowała przychodnią onkologiczną.

Oprócz gabinetów lekarskich w Maltańskim Centrum Pomocy „Komandoria” będą mieściły się warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, oraz pomieszczenia Maltańskiej Służby Medycznej, działającej w całej Polsce fundacji wyspecjalizowanej w ratownictwie medycznym i zabezpieczaniu imprez masowych.

Otwarcie nowej przychodni zbiegło się z rokiem jubileuszowym Zakonu Maltańskiego. W lutym br. w obecności Benedykta XVI świętowano 900 lat od ogłoszenia bulli papieża Paschalisa II nadającej Zakonowi Maltańskiemu pełną niezależność od władzy świeckiej i kościelnej.

Pierwsza komandoria zakonu na terenie Rzeczpospolitej powstała właśnie w Poznaniu, w 1187 r. Pozostałością po komandorii poznańskiej, działającej do XIX w., jest istniejący do dziś kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami.

Zakon Maltański jest najstarszą organizacją charytatywną na świecie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook