Szamotuły: rozstrzygnięto VIII edycję konkursu „Znaki Wiary”

bt, Szamotuły, 2013-06-26

W Szamotułach, w Muzeum-Zamek Górków wręczono dziś nagrody i wyróżnienia uczniom szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczących w VIII Wielkopolskim Konkursie Plastycznym „Znaki Wiary” odbywającym się pod honorowym patronatem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego.

VIII Wielkopolski Konkurs Plastyczny „Znaki Wiary”, którego organizatorami są Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach oraz Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej, przebiegał w tym roku pod hasłem: „Wy jesteście solą ziemi”. Wzięło w nim udział 252 uczniów z 37 szkół podstawowych, z klas IV-VI, z 28 gimnazjów i z 7 szkół ponadgimnazjalnych, których zadaniem było przygotowanie prac plastycznych ilustrujących temat konkursu.

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom, a jednocześnie otwarcie wystawy pokonkursowej, odbyło się w szamotulskim Muzeum-Zamek Górków. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli: Tomasz Kaczmarek z SP w Miłkowie k. Czarnkowa oraz Patrycja Górska z Gimnazjum nr 26 w Poznaniu. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagród nie przyznano.

Jak wyjaśnił KAI Dariusz Mieńko, katecheta z Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, który wraz z plastyczką z tej szkoły, Hanną Szelejak, są inicjatorami konkursu, jego celem jest zaproszenie dzieci i młodzieży do odkrywania w swoim życiu Boga, dostrzegania Jego śladów w otaczającej rzeczywistości i dzielenia się swoim doświadczeniem wiary, a także rozwijanie talentów plastycznych.

Natomiast ks. dr Tomasz Siuda, moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej dziękując uczniom wielkopolskich szkół za ich udział w konkursie, zachęcił do kontynuowania przygody ze Słowem Bożym tak, aby ono ich przemieniało.

„Temat naszego konkursu zawsze jest zaczerpnięty z Pisma Świętego. W tym roku nie był prosty, ale wy za pomocą swoich prac uzewnętrzniliście, jak rozumiecie te słowa: «Wy jesteście solą ziemi» pochodzące z Ewangelii według św. Mateusza, z Kazania na Górze. Chciałbym też życzyć wam i nam wszystkim, abyśmy zawsze umieli być solą ziemi, czymś niewielkim, ale bardzo ważnym, co nadaje smak i radość życiu innych” – zauważył ks. Siuda zapraszając jednocześnie wszystkie wielkopolskie szkoły do włączenia się w kolejną edycję konkursu.

We wszystkich ośmiu edycjach Wielkopolskiego Konkursu Plastycznego „Znaki Wiary” wzięło udział w sumie 2288 uczniów. Konkurs w 2006 r. przeprowadziły po raz pierwszy Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, a pięć lat temu do jego organizacji przyłączyło się Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II w Archidiecezji Poznańskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook