Opalenica: poświęcenie domu i kaplicy sióstr albertynek

bt, Opalenica, 2013-09-29

Nowo wybudowany dom pomocy sióstr albertynek w Opalenicy i znajdującą się w nim kaplicę poświęcił dzisiaj abp Stanisław Gądecki. Przy tej okazji metropolita poznański podziękował też siostrom mającym w swojej opiece ludzi najbardziej potrzebujących, za ich ogromny wkład, który wnoszą w życie całej archidiecezji.

Abp Gądecki poświęcił kaplicę sióstr albertynek w leżącej 40 km na zachód od Poznania Opalenicy, podczas Mszy św. dziękczynnej, której w niej przewodniczył. W homilii, zwracając się do sióstr zakonnych przybyłych na tą uroczystość ze wszystkich trzech polskich prowincji zgromadzenia, podkreślił że w powołaniu zakonnym Jezus odrywa ludzi od ich codziennych zajęć, aby zajmowali się przestawieniem życia z wymiarów doczesnych na wieczne.

„Tak też siostry albertynki zostają wyposażone w odpowiednią moc, która jest w stanie przebić twardą skorupę czasu i otworzyć ludzkie serca na wartości wieczne” – przyznał metropolita poznański.

Same zakonnice prosiły podczas Eucharystii Boga o łaski potrzebne w codziennym wypełnianiu ich charyzmatu niesienia pomocy potrzebującym. Dziękowały również za opiekę Bożej Opatrzności nad podjętym w Opalenicy dziełem budowy nowego domu oraz wszystkim „ludziom dobrej woli i wielkiego serca”, którzy przyczynili się do jego powstania, wspierając tę inicjatywę duchowo i materialnie.

„Z tego miejsca, w którym obecny jest Jezus w Najświętszym Sakramencie, chcemy czerpać moc i siłę do naszej albertyńskiej posługi najbiedniejszych. Pragniemy naszą obecnością i pracą świadczyć o Bożej miłości wobec każdego człowieka, zwłaszcza chorego i najbardziej potrzebującego” – podkreśliła na zakończenie uroczystości poświęcenia kaplicy s. Stanisława Gorczyńska, przełożona prowincji poznańskiej zgromadzenia.

„Naszym gorącym pragnieniem jest, aby ten dom służył nie tylko naszym chorym i starszy siostrom, naszym rodzicom i krewnym, gdy będą potrzebowali naszej pomocy, ale też ludziom samotnym i najbiedniejszym” – wyjaśniła s. Gorczyńska.

Również abp Gądecki wyraził wdzięczność zgromadzeniu za jego posługę. „Dziękuję siostrom albertynkom za ich znaczący wkład, który wnoszą w życie archidiecezji poznańskiej, za opiekę sprawowaną nad kapłanami w Domu Księży Emerytów i ich posługę w tych wszystkich miejscach, w których pracują pomagając realnie ubogim” – mówił metropolita poznański.

Na terenie archidiecezji poznańskiej siostry albertynki prowadzą jadłodajnię, we współpracy z archidiecezjalną Caritas, przy swoim domu prowincjalnym w Poznaniu, pełnią posługę wśród kapłanów w Domu Księży Emerytów w Poznaniu-Antoninku oraz w nowo otwartym domu pomocy dla osób starszych w Opalenicy, gdzie obecne są od 10 lat. Otwarty w tym ostatnim mieście dom przeznaczony jest nie tylko dla starszych sióstr, ale także dla najbiedniejszych ludzi starszych, których nie stać na miejsce w domach opieki, w którym będą oni mieli zapewnioną opiekę i rehabilitację.

Zgromadzenie Sióstr Albertynek zostało założone przez św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego (beatyfikowanego w 1983 r.) 15 stycznia 1891 r. w Krakowie, gdzie prowadziły tzw. ogrzewalnię, a potem przytulisko dla kobiet. Ich charyzmatem jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, podobnie jak to czynił ich założyciel.

Miejscem posługi sióstr są m.in. przytuliska otwarte dla bezdomnych, kuchnie dla głodnych, domy opieki dla osób starszych i samotnych, domy pomocy społecznej dla dorosłych i dzieci, domy samotnej matki, świetlice i ochronki dla dzieci z rodzin wielodzietnych i patologicznych, hospicja dla terminalnie chorych czy domy księży emerytów. Pracują także w parafiach oraz w razie konieczności podejmują dzieło katechizacji.

W Polsce zgromadzenie posiada w sumie ponad 80 domów w trzech prowincjach: krakowskiej, warszawskiej i poznańskiej. Siostry albertynki pracują także poza granicami kraju: w USA, Argentynie, Boliwii, na Ukrainie, Słowacji, w Rosji na Syberii, w Anglii oraz w Watykanie. Obecnie Zgromadzenie liczy blisko 700 sióstr.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook