Lusówko k. Poznania: powstaje pierwsza w Polsce parafia pw. św. Rity

bt, Lusówko, 2013-11-18

Abp Stanisław Gądecki poświęcił wczoraj krzyż i miejsce, na którym powstanie nowy kościół parafialny w podpoznańskim Lusówku. Jednocześnie zapowiedział utworzenie w tej wiosce, prawdopodobnie już 1 stycznia 2014 r., parafii pw. św. Rity z Cascii. Tym samym będzie to pierwsza w Polsce parafia pod tym wezwaniem.

Przed poświęceniem krzyża stojącego na polu, gdzie w przyszłości zostanie wzniesiony dom parafialny i kościół, metropolita poznański przewodniczył Mszy św. sprawowanej w świetlicy wiejskiej w Lusówku. Polecał podczas niej Bogu rodzące się wielkie dzieło, jakim jest nowa parafia oraz wszystkich ludzi, którzy je wspierają i będą to czynić.

„Życzę wszystkim tutejszym wiernym wytrwałości w dążeniu do stworzenia parafii i wybudowania kościoła tak, aby jak najszybciej mogli modlić się we własnym domu Bożym. Widzę bowiem, że mieszkańcom Lusówka bardzo zależy na tym, aby mieli blisko kościół” – mówił podczas Eucharystii abp Gądecki wyrażając pragnienie, by kościół ten był funkcjonalny oraz wskazywał kształtem i wystrojem wnętrza wprost na Chrystusa.

„Myślę, że dobrze by było, aby parafia została oficjalnie powołana do życia już z dniem 1 stycznia 2014 r.” – przyznał również metropolita poznański, dziękując jednocześnie ks. dr. Dariuszowi Madejczykowi, proboszczowi parafii pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie, z której części powstaje nowa wspólnota, za ogromne wsparcie i życzliwość dla tego dzieła.

Zadanie budowy kościoła i organizacji parafii w Lusówku otrzymał ks. Adam Przewoźny, który został w tym roku mianowany wikariuszem parafii w pobliskim Lusowie. Podczas uroczystości wyraził on wdzięczność emerytowanemu proboszczowi z Lusowa, ks. kan. Ignacemu Karge, który już przed laty zatroszczył się o to, by pozyskać ziemię pod przyszłą świątynię, a także mieszkańcom Lusówka, którzy, jak przyznał, podtrzymują go na duchu i pomagają w realizacji tego przedsięwzięcia.

„Nie chodzi bowiem o to, żebym sam budował tu kościół, ale z wami. Same mury bowiem, bez człowieka, nic nie znaczą” – mówił do mieszkańców ks. Adam Przewoźny, który wręczył szczególne podziękowania i błogosławieństwo arcybiskupa m.in. sołtys Lusówka Zdzisławie Piszczyńskiej z mężem Pawłem i mamą Genowefą Lasotą, w których domu przez 50 lat sprawowane były pierwszopiątkowe Eucharystie oraz odbywały się katechezy.

„Teraz odprawiamy tu także niedzielne Eucharystie. A czynimy to od 13 listopada, kiedy papież Franciszek zawierzał świat Niepokalanej. Wówczas i my, w Lusówku, zawierzyliśmy przyszłość naszej nowej parafii Matce Bożej Fatmiskiej” – zauważył w rozmowie z KAI ks. Przewoźny dodając, że już wcześniej, 2 października, abp Stanisław Gądecki wyraził zgodę, aby parafia ta nosiła wezwanie św. Rity z Cascii we Włoszech (1360/80-1457), patronki od spraw trudnych i beznadziejnych, a także relacji między małżonkami i relacji do dzieci.

„Św. Rita to dla mnie szczególnie ważna patronka od 2002 r., kiedy to przyjąłem święcenia kapłańskie. Cieszę się więc, że także w ten sposób mogę szerzyć jej kult, tym bardziej, że będzie to pierwsza parafia pod jej wezwaniem w naszej archidiecezji i w całej Polsce” – przekonywał przyszły proboszcz.

Parafia pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w podpoznańskim Lusowie, z której wyłoniona zostanie nowa parafia w Lusówku, została erygowana w 1288 r. Na tamtejszym cmentarzu parafialnym pochowany jest m.in. gen. Józef Dowbór Muśnicki, naczelny dowódca powstania wielkopolskiego. Spoczywa tam także czaszka jego córki Janiny Lewandowskiej, która była pilotem i oficerem Wojska Polskiego, a zginęła w Katyniu. Od 1996 r. istnieje też w tej miejscowości Muzeum Powstańców Wielkopolskich.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook